Емисиите на въглероден диоксид от електроенергията, генерирана от най-новите атомни електроцентрали в Обединеното кралство, ще бъдат дори по-ниски от вятърната и слънчевата енергия, потвърди нов анализ.
Подробно и независимо проверено проучване на емисиите през целия живот от Hinkley Point C (HPC) беше извършено за EDF от специалистите по околната среда Ricardo Energy & Environment и проверено от инженерните консултанти WSP.
EDF заяви, че е поръчал доклада „за да съобщи потенциалните въздействия върху околната среда от жизнения цикъл, свързани с изграждането, експлоатацията и извеждането от експлоатация на бъдещата ядрена електроцентрала HPC, по отношение на произведената електроенергия и след това доставена на потребител надолу по веригата“. Проучването, според него, „следва международно приетите стандарти и се смята за едно от най-подробните, правени някога за ядрена електроцентрала“.
Компанията заяви, че иска да подготви оценка на въглеродния цикъл на жизнения цикъл (LCA) за HPC през целия му живот, „пригодена възможно най-близо до съответните правила за продуктова категория (PCR) и да съобщи тези резултати публично“. PCR определят специфичните за категорията изисквания за провеждане на LCA и отчитане на резултатите в екологични продуктови декларации в съответствие с международно признатите стандарти.
EDF възложи на Ricardo да предприеме LCA в съответствие с PCR 2007:08 Производство и разпределение на електроенергия, пара и топла/студена вода – известни също като PCR за електроенергия – доколкото е възможно, като се използват най-добрите налични данни от източници като съгласието за развитие Подаване на поръчка и данни, записани по време на строителството до момента. Тази работа оценява въздействията на HPC през неговия жизнен цикъл, като се отчитат: дейностите „нагоре“ от производството, като например доставка на суровини и производство на горива; „основните“ дейности, свързани с изграждането, експлоатацията и извеждането от експлоатация на HPC; и дейностите надолу по веригата, свързани с разпределението на електроенергия към клиентите.
Проучването – озаглавено Анализ на въглеродния цикъл и въздействието върху околната среда на електричеството от развитието на атомна електроцентрала Hinkley Point C (Life Cycle Carbon and Environmental Impact Analysis of Electricity from Hinkley Point C Nuclear Power Plant Development) – показва потенциала за глобално затопляне, свързан с генерирането на 1 kWh нетна електроенергия в HPC като 5,49 грама CO2 еквивалент, докато този е свързан с потребител надолу по веригата получаването на 1kWh електроенергия, генерирана от HPC, е изчислено като 10,91g CO2 еквивалент, след като се вземат предвид въздействията на преносната и разпределителната мрежа.
За сравнение, средната оценка на Междуправителствената група по изменение на климата за вятъра в морето е около 12 g CO2 еквивалент на kWh и 48 g CO2 еквивалент на kWh за широкомащабна слънчева енергия. Всички те са драстично по-ниски от въглищата при 820 g CO2 еквивалент на kWh и газ при 490 g CO2 еквивалент на kWh.
Hinkley Point C, чието строителство започна през декември 2018 г., се състои от два EPR реактора с мощност 1630 MWe всеки и Sizewell C се предлага да бъде точно копие от самото начало, каза EDF Energy. Sizewell C има разрешение за планиране и очаква окончателно одобрение от правителството на Обединеното кралство.
„Това подробно проучване потвърждава нисковъглеродните характеристики на новата ядрена енергия в Hinkley Point и Sizewell“, каза Хъмфри Каду-Хъдсън, управляващ директор на Sizewell C. „Чрез замяна на енергията от изкопаеми горива с нисковъглеродно електричество, което не зависи от времето, Hinkley Point C и Sizewell C ще подкрепят разширяването на възобновяемите енергийни източници в Обединеното кралство и ще дадат голям принос за намаляване на емисиите до нетна нула“.
Докладът на ООН подкрепя констатациите
Резултатите от проучването на EDF са в съответствие с тези от доклад, публикуван наскоро от Икономическата комисия на ООН за Европа (UNECE). Този доклад потвърждава, че ядрената технология като цяло има най-ниската въглеродна интензивност на жизнения цикъл от всеки източник на електроенергия, варираща от 5,1-6,4 g CO2 на kWh.
Докладът на ИКЕ на ООН също така установи, че ядрената енергия има най-ниското използване на земята през жизнения цикъл, както и най-ниските изисквания за минерали и метали от всички чисти технологии.
„Тук имаме подробна научна оценка, потвърждаваща ядрената като зелена и устойчива технология, която използва по-малко въглерод, по-малко земя и по-малко материал от всяка друга“, каза Том Грейтрекс, главен изпълнителен директор на Асоциацията на ядрената индустрия. „Ако сме сериозни по отношение на намаляването на емисиите и постигането на нулеви цели, трябва да действаме според науката и да изградим нова ядрена енергетика заедно с други нисковъглеродни източници на енергия.
Източник: https://www.world-nuclear-news.org/Articles/Hinkley-Point-C-cleaner-than-renewables,-study-sho