В съответствие с международните стандарти и изисквания на МААЕ, в близко бъдеще се очакват публични обсъждания в Узбекистан и съседните страни, включително Казахстан, относно оценката на въздействието върху околната среда на дейностите, свързани с местоположението, изграждането и експлоатацията на Узбекската АЕЦ.
Това съобщиха от пресслужбата на Министерството на енергетиката на Република Узбекистан.
На 5 февруари в Министерството на енергетиката на Узбекистан се проведе среща с делегация на Република Казахстан, водена от министъра на екологията, геологията и природните ресурси на Република Казахстан Магзум Мирзагалиев.
„Казахстанската страна положително оцени мерките, предприети от съседната страна в областта на мирното използване на атомната енергия и предложи да продължи тясното сътрудничество в мирното използване на атомната енергия“, се казва в съобщението.
След срещата беше постигнато споразумение за съвместна работа в тази посока.
Подробности
Генералният директор на Росатом Алексей Лихачов заяви в интервю за телевизия «Россия 1», че изграждането на фундамента на атомната електроцентрала в Узбекистан е планирано за 2020-2021 година.
Според министъра на енергетиката на Узбекистан Алишер Султанов атомната електроцентрала ще се състои два снсргоблока от генерация 3+ с мощност 1200 MW всеки.
Първият блок ще бъде въведен в експлоатация до 2028 г., а вторият – до 2030 г.
Обществеността беше напълно информирана за крайната цена на проекта, кой ще отпусне тези средства, както и икономическите условия и условията за безопасност съгласно споразумението за АЕЦ с Русия.
Източник: https://rus.azattyk.org/a/uzbekistan_aes_central_asia/30423635.html