ЕЛЕКТРОПРОИЗВОДСТВО – on line

АЕЦ Козлодуй - данни за електропроизводството

Генерация и товар на ЕЕС в реално време


В Крим бяха изненадани – в езерата съдържанието на радионуклиди рязко намалява

09.02.2020

Съдържанието на радиоактивни изотопи намалява в солените езера на Крим след затварянето на Северно-Кримския канал, през който радионуклидите, освободени по време на аварията в Чернобил, попаднаха във водите на полуострова.

 

Това съобщиха от пресслужбата на Севастополския институт по биология на южните морета, пише „Нов Севастопол“.

„Учените са изчислили количеството цезий-137 и стронций-90 – показатели за радиоактивно замърсяване – в езерата на Крим.
Концентрацията им намаляла до пет пъти след затварянето на Северно-Кримския канал, през който радионуклидите, освободени по време на аварията в атомната електроцентрала в Чернобил, попадаха във водите на Крим.
Оказа се също, че солеността на езерата влияе върху разпределението на радиоактивни изотопи във водата и дънните седименти, но не и върху общото ниво на замърсяването“, посочват от пресслужбата.

Изпускането на радионуклиди в околната среда може да възникне по различни причини: открито изпитване на ядрено оръжие, отпадъци от преработвателни предприятия и аварии в предприятия, използващи ядрена енергия.
Аварията в атомната електроцентрала в Чернобил през 1986 г. беше най-големият от тези случаи и дори сега радиоактивните изотопи могат да бъдат транспортирани на дълги разстояния чрез валежи, животни или водни течения.
В някои райони, подложени на такова прехвърляне, изследването на съдържанието на радионуклиди започна едва десетилетия след аварията в Чернобил, например в Крим – едва през 2013 г.

Учените са разделили езерата на групи: водоеми със средна соленост и такива, в които съдържанието на сол е достатъчно, за да започне кристализацията. Те откриха, че в средно солените езера разпределението на 90% от концентрацията на стронций-90 между водата и дънните седименти зависи от солеността. Разпределението на цезий-137 не зависи пряко от солеността.

Различието между двата нуклида се определя от свойствата на тези елементи. Солите на стронции-90 и солите на калция са лошо разтворими, затова често падат като утайкаи образуват дънни отлагания. Тяхната разтворимост зависи от общата соленост на езерото, от тук и силната зависимост на разпределението на стронций-90 от съдържанието на солите.
Напротив, солите на цезий-137 са добре разтворими във вода. Те се намират основно в утайките, глината ги поглъща, формирайки комплекси с органиката на дъното.

Източник: http://news.allcrimea.net/news/2020/2/8/v-krymu-udivilis-v-ozerah-rezko-snizilos-soderzhanie-radionuklidov-127731/

Comments are closed.

Тема на седмицата

МААЕ и нейната дейност. Въпроси и отговори.

  Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) е изправена пред финансова криза. Говорейки пред репортери във Виена, генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси призна,...

Още »

Новите реактори ще имат ли достатъчно обогатен уран? Въпроси и отговори.

СЪПРИЧАСТНОСТ към децата – аутисти

Търсене

БЪЛГАРСКАТА АТОМНА ЕНЕРГЕТИКА – НАЦИОНАЛНА, РЕГИОНАЛНА И СВЕТОВНА ЕНЕРГИЙНА СИГУРНОСТ-2023 ще се проведе от 7 до 9 юни