ЕЛЕКТРОПРОИЗВОДСТВО – on line

АЕЦ Козлодуй - данни за електропроизводството

Генерация и товар на ЕЕС в реално време


АЕЦ не влияят на развитието на левкемия при децата

20.05.2012

Местоживеенето в близост до АЕЦ по никакъв начин не влияе на честотата на развитие на левкемия при децата. Това показва подробно изследване, провеждано в продължение на 35 години във Великобритания.

Независимият Комитет по медицинските аспекти на радиацията в околната среда – Committee on Medical Aspects of Radiation in the Environment (COMARE)  е изследвал 13 атомни електроцентрали, разположени по цялата страна. Не са намерени никакви статистически значими доказателства относно опасността от АЕЦ за увеличаване на рисковете за развитие на рак при децата, пише Independent.

“Първичният анализ на COMARE на последните данни за Великобритания не откри никакви явни доказателства за връзка между риска от левкемия за децата до 5 години, живеещи в непосредствена близост до АЕЦ”, – казва председателят на Комитета професор Алекс Елиът.

Според него, допълнителната доза на облъчване на децата, живеещи до атомните електроцентрали превишава само с 0,0062% тази, която биха получили, ако живееха далеч от АЕЦ.

Резултатите от изследванията, които са проведени от 1969 до 2004 година, показват наличието само на 20 случая на левкемия сред децата живеещи в 5 километровата зона около АЕЦ. 430 са случаите на заболяванията сред децата, живеещи в 25 километровата зона.

Така, че рискът за развитие на левкемия при децата, живеещи около АЕЦ е “съвсем малък, за да не се каже нулев”, – считат експертите.

Други изследвания на COMARE са открили два района (клъстера), където нивото на раковите заболявания сред децата превишава средното за страната. Те са в близост до заводите за преработване на ОЯГ в Селафилд (Sellafield in Cumbria) и Дунарее в северна Шотландия.

Обаче изследователите считат, че емисиите от тези производства са съвсем малки и съветват да се търсят причините за повишената заболеваемост от детска левкемия в други направления, като вируси, инфекции и други.

Б.Р. В статията се представя и едно немско изследване за повишена заболеваемост в близост до завода Krummel, недалеч от Хамбург.

Но Професор Елиът казва, че броят на участващите е толкова малък, че може да има друго обяснение или тълкуване.

„Изключително е трудно да се правят епидемиологични проучвания, базирани на  малко  данни. Те не трябва да бъдат извадени от контекста“, казва той.

Източници:Independent,  

http://newsdailybrief.com/children-living-near-nuclear-power-plants-do-not-have-increased-risk-of-leukaemia/354190/

Tags: , , ,

Comments are closed.

Тема на седмицата

МААЕ и нейната дейност. Въпроси и отговори.

  Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) е изправена пред финансова криза. Говорейки пред репортери във Виена, генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси призна,...

Още »

Новите реактори ще имат ли достатъчно обогатен уран? Въпроси и отговори.

СЪПРИЧАСТНОСТ към децата – аутисти

Търсене

БЪЛГАРСКАТА АТОМНА ЕНЕРГЕТИКА – НАЦИОНАЛНА, РЕГИОНАЛНА И СВЕТОВНА ЕНЕРГИЙНА СИГУРНОСТ-2023 ще се проведе от 7 до 9 юни