Правителството на Северен Рейн-Вестфалия ще подаде протест срещу строителството на нова АЕЦ във Холандия.
Властите в немската федерална област се опасяват, че в случай на ядрена катастрофа радиоактивният облак ще достигне до столицата на Северен Рейн-Вестфалия – Дюселдорф , максимум за шест часа.
Град Борсселе (Borssele), до който ще бъде разположена АЕЦ, се намира само на 250 километра от Дюселдорф.
Говорителят на министъра на екологията на Северен Рейн-Вестфалия Йиханнес Реммел (Johannes Remmel) е обяснил след съвещанието на правителството на 11 януари, че, съгласно европейското законодателство, Германия не може да повлияе на решението на холандското правителство. Но ще изрази протест в рамките на ОВОС на проекта за новата АЕЦ, в която може да участват и съседни страни.
Освен това, своите възражения са могли да подадат и отделни граждани и организации от ФРГ, срокът за които изтече на 12 януари.
В Борсселе вече работи една АЕЦ, 30% от която са собственост на немския енергиен концерн пише Rheinische Post. Решение за участие на RWE в новата централа още не е взето. Холандското правителство планира АЕЦ “Borssele 2” да влезе в експлоатация през 2018 година.
След ядрената катастрофа в Япония Германия взе решение да направи реформа в енергетиката, като се откаже от АЕЦ и да развива екологично чисти енергийни източници.
Обаче сега на германците се налага да се борят срещу ядрените програми на съседите. Освен Холандия, Полша също планира да построи нова АЕЦ до границата с Германия. Управата и жителите на Бранденбург вече са подали своя протест.
Източник: Lenta.ru
АЕЦ “Borssele” ( KernenergiecentraleBorssele ), с реактор PWR, е единствената останала в експлоатация в Холандия.
Построена е от Siemens и е в експлоатация от 1973 година.
след проведената модернизация и подмяна на турбината, първоначалната нетна електрическа мощност от 449 MWе повишена на 485 MW.
През юли 2011 година АЕЦ “Borssele” получи лиценз за работа с МОХ-гориво, но за сега няма данни в откритите източници за преминаване на него.