Как ядрените технологии могат да защитят моретата и океаните на планетата? За това и не само в интервю със заместник-генералния директор на руската държавна корпорация Росатом. Вячеслав Першуков
За разлика от сините морета и океани обкръжаващи почти всички континенти, Русия е обкръжена от суровия Северен Ледовит океан, който не е син а сив, понякога бял – покрит през цялото време с лед. За да може да се осъществява морска навигация, логистика и развитие на тези райони са необходими ледоразбивачи. По тази причина активно се развива атомниата флотилия ледоразбивачи, които да осигуряват Северния морски път, а също да помагат и за развитие на бизнеса с усвояване на въглеводородните находища, които предстои да бъдат открити на територията на Арктика. Това е логистичната част,.
Втората насока е атомното осигуряване с енергия. Ние имаме две възможности: да използваме въглеводородите за подсигуряване на сондажните платформи, за енергия за сондажните установки, за провеждане на специализирани дейности по изучаване на морското дъно и условията на залежите от въглеводороди и други полезни изкопаеми. Но в условията на постоянен лед, такъв тип осигуряване с енергия е практически невъзможно. До момента на намирането на първия източник и започване на промишлената му експлоатация са необходими автономни източници на енергия. Като консумирана мощност това е само по възможностите на атомна генерираща мощност. Тук е втората възможност, която ние развиваме. Плаваща атомна електростанция. При всички положения атомната енергия в сравнение с директното изгаряне на въглеводороди не оказва такова топлинно въздействие на близкото обкръжение, а ние знаем, че това въздействие е пагубно за жителите и биокултурата в арктическите територии.
Даже и сега вече чувстваме въздействието от затоплянето на климата върху биокултурите на Северния ледовит океан. Някои от популациите на рибите с промишлено значение изменят количеството си. През тази година сде наблюдаваше безпрецедентно висока температура в района на Норилск-Дудинки. Стойностите достигаха до +37 градуса. Водата на река Енисей се затопли до +21 градуса, което оказа пагубно влияние върху миграцията на рибите и хвърлянето на хайвера. И отново атомната енергетика се явява някакъв вид решение за борба с глобалното затопляне, и по тази причина и по мое мнение, развитието и е важно за цялата планета, а за Арктика е особено важно.
Следващите въпроси – това са разбира се въпросите свързани с постъоянния мониторинг, въпросите за използване на радиационни технологии за борба със замърсяването на океана. Има специални технологии с чиято помощ ние можем да стерилизираме и да изменим свойствата на замърсяващите вещества. Освен това, чрез използване на радиационна изотопна технология можем активно да развиваме системите за мониторинг на околната среда непосредствено в акваторията на моретата и океаните.
Изпълняват се големи по обем работи по рехабилитация на територията на Арктика. Това са известните програми за Северно море, където много държави се обединяват и мислят как да почистят моретата от погребаните там радиоактивни вещества – не само от Русия, но и от страни като Великобритания и Франция. Преди това се е считало за безопасно и че е във възможностите на световния океан сам да се справи с такава зараза. Обаче някои оценки на учени вече показват, че е нужно по един или друг начин тези отпадъци, съхранявани в железни контейнери или обикновени бидони, да бъдат извадени и погребани по подходящ начин, защото радиационното въздействие върху тях ги разрушава.
Източник www.unmultimedia.org