Споразумението за стратегическо сътрудничество беше подписано от генералния директор на държавната корпорация Роскосмос Дмитрий Баканов и президента на Националния изследователски център Курчатов институт Михаил Ковалчук.
Основната цел е формиране на научно-технически резерви на базата на фундаментални изследвания и приложни разработки за развитие на ядрени космически технологии, както и ускорено промишлено развитие и пускане на пазара на такива резерви.
Страните се договориха и за създаването на Съвместен съвет за стратегическо развитие. Той ще осигури взаимодействие между Държавната корпорация и Научния център по основните направления на стратегическо сътрудничество.
Съветът се състоеше от 10 души, по петима представители от всяка организация; Освен това се предлага в работата на структурата да бъдат привлечени специализирани експерти. Съветът ще заседава най-малко веднъж на всеки шест месеца, последователно в обектите на Роскосмос и Института Курчатов.
Дмитрий Баканов, генерален директор на държавната корпорация Роскосмос:
— Подписването на споразумение с Националния изследователски център „Курчатовски институт“ е принципно важно решение за Роскосмос. Като част от националния проект за развитие на космическата дейност ние формираме федералния проект „Космически атом“ – ядрена космическа програма. Без научен ръководител в лицето на Курчатовския институт ще бъде практически невъзможно да се изпълни тази задача.
Михаил Ковалчук, президент на Националния изследователски център „Курчатовски институт“:
— Преди много десетилетия на мястото на нашия институт Игор Курчатов, Сергей Королев и Мстислав Келдиш подписаха споразумение за развитие на ядрената енергия за космоса. Сегашните ни успехи в редица области са свързани с приемането на тези правилни решения. Винаги сме били пионери в областта на ядреното задвижване и ядрената енергия в космоса. Днешното споразумение ще осигури нашето технологично лидерство за много десетилетия напред.
Източник: http://nrcki.ru/product/press-nrcki/-51225.shtml
А тем временем „Россия может поставить небольшую атомную электростанцию для миссии Маска на Марс“, сказал спецпредставитель Владимира Путина.
Всъщност, предложението за малка марсианска електростанция постъпи няколко дни преди подписването на цитираното споразумение.