По време на цъфтежа, поленът притеснява страдащите от алергии, отслабва човешката имунна система, което я прави уязвима към всякакви болести.
А също така частиците прашец служат като средство за предаване на SARS-CoV-2 между хората, според кипърските физици.
Съвпадението на локалните огнища на коронавирусна инфекция в Европа с периода на цъфтящи растения накара учените да се замислят за възможното участие на полени в разпространението на COVID-19.
Изследователи от Университета в Никозия Талиб Дбук и Димитрис Дрикакис конструират на компютър модел на цъфтяща върба и група хора около тях, някои от които са заразени с коронавирус.
Използвайки този модел, учените проследяват взаимодействието на частиците на SARS-CoV-2 с цветен прашец от семена на върба и скоростта на разпространение на инфекцията при различни условия на концентрация на цветен прашец, както и при пълното му отсъствие.
По време на експеримента се оказа, че поленовите зърна значително ускоряват заразяването и разширяват зоната му, дори при минимални колебания на вятъра.
Вирусните частици, прилепнали към полените при кашлица или кихане на заразено лице, изминават разстояние повече от 5–6 м.
Това е три пъти повече от зоната, където вирусът се разпространява без цветен прашец.
Учените са стигнали до заключението, че тандемът на прашец и вирус е причинил миналогодишните скокове в разпространението на COVID-19 в части от САЩ и Европа.
Резултатите от изследването на кипърските физици са публикувани в списанието Physics of Fluids.