Ръководителят на европейската дипломация Катрин Аштън, след завършилата в четвъртък среща на представителите на “шесторката” и Иран, заяви, че следващите преговори по иранската ядрена програма ще се проведат на 18 и 19 юни в Москва, съобщава агенция Ройтер.
Преговорите на “шесторката” и Техеран стартираха в столицата на Ирак в сряда 23 май. За два дни бяха проведени 4 рунда на преговорите.
“Ще продължим да поддържаме тесни контакти с нашите ирански колеги, за да подготвим новата среща в Москва… на 18 и19 юни”, – цитира агенцията думите на Аштън.
По-рано иранската агенция Mehr, позовавайки се на дипломатически източници, беше съобщила, че следващите преговори ще бъдат в Женева и ще продължат три седмици.
За резултатите от двуседмичните преговори в Багдад, Министърът на външните работи на ЕС отбеляза, че разногласията между Техеран и представителите на “шесторката” по някои въпроси остават. В същото време тя заяви, че Иран се е съгласил да бъде обсъден въпроса за обогатяване на уран до 20%.
Преди срещата агенция Ройтер, позовавайки се на представителя на Аштън Майкъл Ман, съобщи, че “шесторката” от международни посредници по иранския ядрен проблем е подготвила няколко “нови предложения” за регулиране на конфликта около ядрената програма на Иран.
Специално се отбелязва в изявлението на Ман, че предложението към Техеран се отнася “главно до безпокойството свързано с иранската ядрена програма”, а именно обогатяването на уран до 20%.
По-късно Иран опроверга тези съобщения.
От своя страна, на 20 май, заместник министърът на външните работи на РФ Сергей Рябков заяви, че на срещата в Багдад Русия ще предложи на Иран да спре обогатяването на уран до 20%. При това положение, ако от стана на Иран се забелязва “готовност за движение в това направление”, “шесторката” трябва да представи практически свидетелства на Техеран от ползите от такава позиция за Ислямската Република.
“Шесторката” от международни посредници, в която влизат представители на Русия, Великобритания, Китай, САЩ, Франция и Германия, от 2003 година съвместно с МААЕ се опитва да спре работите по обогатяване на уран от Иран, което може да бъде заплаха за режима на неразпространение на ядрени оръжия.
САЩ, редица западни страни, а също и Израел подозират Иран, че разработва ядрено оръжие под прикритието на мирна ядрена програма.
Техеран отрича всички обвинения, като заявява, че неговата ядрена програма е изключително насочена за задоволяване на нуждите на страната от електроенергия.
Редица държави и международни организации, включително и ООН, приеха резолюции, изискващи от Ислямската република да осигури пълна прозрачност на ядрената си програма и да докаже нейната изключително мирна насоченост.
Източник: РИА Новости