Четвърти енергоблок на Белоярската АЕЦ с реактор на бързи неутрони БН-800 е отново включен към енергийната система след извършените през януари профилактични дейности, съобщиха от пресслужбата на централата.
На този реактор ще се отработват редица технологии, необходими за развитието на ядрената енергетика, като той ще се превърне в прототип на по-мощните комерсиални реактори от този тип.
На 6-ти януари 2017 година енергоблокът бе изключен от мрежата във връзка с провеждане на планови мероприятия: презареждане с ядрено гориво, техническо обслужване и профилактичен ремонт на оборудването.
На реакторите с бързи неутрони БН-600 и БН-800, които се експлоатират на Белоярскат АЕЦ, тези дейности се извършват по план два пъти в годината.
Производството на електроенергия от блок №4 е възстановено на 29 януари, се отбелязва в съобщението.
През декември 2015 година четвърти енергоблок с електрическа мощност 880 MW и реактор БН-800 на бързи неутрони с течно-метален топлоносител – натрий започна да произвежда електроенергия.
На 31 октомври блок №4 на БАЕЦ бе сдаден за промишлена експлоатация.
За справка
Счита се, че реакторите на бързи неутрони имат големи предимства за развитието на ядрената енергетика, осигурявайки затваряне на ядрения горивен цикъл (ЯГЦ).
При затвореният ЯГЦ за сметка на пълното използване на урановата суровина в реакторите-размножители на бързи неутрони (бридери) съществено ще се увеличи горивната база на ядрената енергетика, а също така ще се яви възможност за значително намаляване обемите на РАО благодарение на “изгарянето” на опасните радионуклиди.
Русия, както считат експертите, заема първото място в света в технологиите за изграждане на “Бързи” реактори.