На 21 ноември на IV на Международния форум “Енергоснабдяване и енергийна ефективност ” (ENES-2015) ръководителят на «Роснано» Анатолий Чубайс проведе разговор с младежката аудитория.
В отговор на въпроса – какви нанотехнологии намират приложение в електро-енергетиката, той неочаквано за публиката започна да разказва за двете магистрални направления за развитието на автомобилния транспорт с електрическа тяга.
Според Чубайс, сега в световното автомобилостроене върви невидима борба между две концепции.
Японците развиват автомобилите на горивни елементи, зареждани с водород.
Американците, конкретно компанията Tesla Motors на Елон Мъск, са избрали друга стратегия. Те акцентират върху натрупване на електроенергия в акумулатори.
Японският подход изглежда по-рационален: КПД на бордовата енергийна установка с горивни елементи може да достигне 60—70%, докато съвременната енергийна система, към която трябва да се включват електро-автомобилите за зареждане, има КПД около 34%.
Обаче Елон Мъск се позовава на безплатния източник на енергия – Слънцето (“Аванта, господа!”). Както се казва, на подарен кон зъбите не се броят. Щом като слънцето свети безплатно, ниската енергийна ефективност на слънчевите фотоволтаични елементи (10—20%) не смущава американците.
Подробности с видеозапис на изявлението:
„На 21 ноември на IV на Международния форум “Енергоснабдяване и енергийна ефективност ” (ENES-2015) ръководителят на «Роснано» Анатолий Чубайс проведе разговор с младежката аудитория.
В отговор на въпроса – какви нанотехнологии намират приложение в електро-енергетиката, той неочаквано за публиката започна да разказва за двете магистрални направления за развитието на автомобилния транспорт с електрическа тяга.“
Приведу, пожвлуй, несколько фактов.
1.Раздача „ваучеров“ взрослому населению. Зима 1992-1993. Обещание по „волге“ за ваучер.
2.Развл РАО „ЕЭС“. Присутствал лично. Редкостная сволочь.
3.Саяно-Шушенская ГЭС (ГЕЦ)
- 75 (думаю,человек погибло немного больше).
Недавний ответ корреспонденту о „неудачной модели смарттфона или планшета“ – меня данные вещи не сильно занимают.
В итоге имееем экономическое пресупление.
Второй пример, непосредственно про автомибили.
Возьмем пример из статьи(европейцы тоже любят „солнечную подзарядку“). В итоге имеем болеее-менее развитую сеть, в том числе зарядных станций. Японцы, действительно, ориентируються на аккумуляторы вододорода или гибридные аккуляторы.
Россия. Михаил Прохоров, уже не в составе НорНикеля году в 2011-м, как предвыборный (в депутаты, а потом в президенты) в Ярославле пускает производство Ё-мобиля.
И снова вижу экономическое преступление, хоть и деньги были не из бюдета.
В итоге, „чистыми“, остались японцы за счёт высоких цен на топливо и ослуживание+ремонт.
Уважаемый Красимир! Если сообщение тебе не „по душе“, удали.
А главная разница – в 5 и болеее раз превосходящая цена „электрокакра“ по сравнению с автомобилем такого же класса.