Напускането на Luc Rémont идва след месеци на напрежение около планове за нови реактори и сблъсък относно ценовите стратегии.
Франция отстрани главния изпълнителен директор на държавната ядрена енергийна група EDF след месеци на напрежение относно стратегията и риска от надхвърляне на разходите при изграждането на шест нови реактора.
Люк Ремонт, който беше в EDF от ноември 2022 г., ще бъде заменен от Бернар Фонтана, настоящият ръководител на Framatome, дъщерно дружество на EDF, което изгражда реактори и компоненти, съобщиха от Елисейския дворец в петък.
EDF управлява парка на страната от 57 ядрени централи, които генерират приблизително 70 процента от електроенергията на Франция, и комерсиализира ядрени проекти в чужбина.
Rémont успя в първоначалното предизвикателство да възстанови мощността на флота от реактори след период, изпълнен с технически проблеми, и беше в ранните етапи на план за изграждане на нови, по-мощни, но скъпи, известни като EPR2.
Но мандатът му беше помрачен от продължаващи спорове с държавата, която национализира EDF чрез изкупуване на дяловете на миноритарните акционери през 2023 г. Elysée реши да не подновява тригодишния мандат на Rémont, който трябваше да изтече през юни.
Основен спорен момент бяха плановете на Rémont да преработи начина, по който EDF продава електроенергия на големи индустриални компании с енергоемки дейности. В миналото компанията беше задължена по закон да им продава фиксирани количества електроенергия на цена, одобрена както от френското правителство, така и от Европейската комисия.
Тъй като тези правила изтичаха през следващата година, Rémont беше настроен да комбинира пазарните цени с подписването на дългосрочни договори с клиенти в енергоемките отрасли. Но офертите привлякоха малко компании, тъй като условията и цените бяха по-малко атрактивни.
Успоредно с дългосрочните договори, EDF заяви този месец, че ще започне нов подобен на търг процес за други индустрии, включително чуждестранни купувачи, в ход, който разгневи енергоемките групи във Франция.
Беноа Базен, главен изпълнителен директор на производителя на строителни материали Saint Gobain, каза в понеделник, че EDF „подава среден пръст на френската индустрия“ със своите ценови предложения.
Николас Голдбърг, енергиен експерт в Colombus Consulting, каза, че напрежението с правителството и основните клиенти на EDF е достигнало точка на пречупване.
„Стилът на Rémont е различен от този на другите и той защитава търговските интереси на EDF, третирайки го като всеки друг бизнес със специален акционер“, каза той. „Харесва ли го или не, той изигра ролята, която смяташе за своя: да защитава EDF.“
Друг източник на напрежение с правителството дойде около плановете на ранен етап за изграждане на нови реактори EPR2. Държавата е предпазлива, след като последният нов реактор на EDF във Фламанвил беше завършен с повече от десетилетие закъснение и струва повече от четири пъти от първоначалния бюджет от 13,2 млрд. евро.
Това се превърна в предупреждение за световната ядрена индустрия. В резултат на това правителството настояваше Rémont да излезе с график и бюджет за шестте нови реактора, които той все още трябваше да достави.
В понеделник съветът за планиране на френската ядрена стратегия подчерта, че EDF трябва да „засили индустриалния си контрол върху програмата“. Той призова EDF да „ускори усилията за контрол на разходите и сроковете и да представи до края на годината твърда прогноза, както по отношение на бюджета, така и на графика“.
Cour des comptes, държавният одитор на Франция, алармира в доклад от януари за рисковете от новите реактори EPR2, които ще бъдат построени във Франция, но също и тези, планирани в Обединеното кралство в Hinkley Point и Sizewell.
Той предупреди, че EDF е изправена пред „значително увеличение на разходите и двугодишно забавяне“ в Hinkley Point, изострено от оттеглянето на китайски миноритарен акционер, докато закъсненията в Sizewell нарастват.
„Натрупването на рискове и ограничения може да доведе до провал на програмата EPR2“, отбелязва Cour des comptes. „Превишаването на разходите за строителство и несигурността по отношение на рентабилността на EPR представляват риск за акционера – тоест държавата.“
Източник: https://www.ft.com/content/c822f4e4-c15a-4038-aad4-a7151629277d