Причините за нетипичното фреттинг-износване на тръбичките на парогенераторите на втори и трети блок на АЕЦ «Сан-Онофре» в Калифорния са грешки при компютърното моделиране, които не са позволили коректно да се оценят условията на експлоатация на оборудването, и конструктивни особености.
До такъв извод е стигнала разширена група от експерти, привлечени от Комисията по ядрено регулиране на САЩ (NRC).
Експертите са се съгласили с изводите на оператора на централата компанията «Southern California Edison», която смята, че прекомерното износване на тръбичките се дължи на по-високите в сравнение с очакваните топлинни и хидравлични параметри, а също на измененията, направени в процеса на производството на парогенераторите на трети блок. Четирите парогенератора за двата блока на АЕЦ «Сан-Онофре» са произведени и доставени от «Mitsubishi Heavy Industries» (MHI). Тръбичките са произведени от «Sumitomo Corp.».
MHI е получила поръчката да произведе парогенераторите през 2004 година. Оборудването е било доставено през 2009-2010 година. Монтажът е извършен през 2010-2011 година.
На 31 януари трети блок е спрян във връзка със силно радиационно замърсяване на втори контур през един от парогенераторите. По това време втори енергоблок е изведен в ППР.
Предварителният анализ показва нетипично фреттинг-износване на тръбичките на всичките 4 парогенератора.
Тръбният сноп на всеки парогенератор е съставен от 9727 тръбички. Съгласно нормативните изисквания на ремонт подлежат тръбичките с износване повече от 35%.
По данни на експлоатиращата организация, на втори енергоблок са открити 1595 тръбички с признаци за износване, като 510 от тях са ремонтирани. На шест от тръбичките износването е било повече от 35%.
На трети блок с признаци за износване са намерени 1806 тръбички, като на 381 от тях износването е било над 35%. Отремонтирани са 807 тръбички.
Източник: Nuclear.Ru
Б.Р. Фреттинг-износване има тогава, когато става въпрос за механични явления свързани едновременно с триене и вибрации.
В случая става въпрос за триене между топлообменните тръбички на парогенераторите или за фреттинг тип “тръба в тръба”.
Явлението се обсъжда активно сред специалистите и ядрените енергетици, но рядко излиза в СМИ.
Ето едно мнение на семинар по въпроса – “Тръбичките в парогенератора не трябва при работа да се допират по между си. За целта там са предвидени дистанциращи решетки”.
Аналогични явления са открити на още два блока в АЕЦ “TMI-1” и “Арканзас Нуклеар – 1”.
Особено неприятно е, че там производителите са били други. Тогава обяснението за грешка при проектирането е напълно резонно и за тях.
Пояснение: TMI-1 = Three Mile Island 1