През 1979 г. името «Три-Майл-Айлънд» не слизаше от заглавията на вестниците – знаменитата авария в същата ядрена електроцентрала доведе до тежки последици.
Но това не унищожи самата АЕЦ, тя беше спряна само за няколко години, след което отново се върна в експлоатация, макар и с един енергоблок TMA-1.
Реакторът на TMA-2 преживя частично стопяване на активната зона (АЗ) и никога не се върна в експлоатация, тъй като ремонтът с такива повреди нямаше смисъл.
Но дори и в такива трудни условия, АЕЦ успешно работи още две десетилетия, достигайки коефициент на използване на инсталираната мощност (КИИМ) 94,3%. Причината за затварянето на централата не е техническа, а икономическа.
Гледайки как операторът на атомната електроцентрала Екселон не може да се справи с последствията от старата авария, щата Пенсилвания естествено отказа да сътрудничи с нея. Поради това атомната централа не можеше да доставя произведената енергия в общата енергийна мрежа на щатаи да печели пари от нея.
Икономически, централата е в дълбока криза, защото няма средства за модернизиране на оборудването от преди половин век. Поради това производството на енергия от нея, дори по стандартите на атомните електроцентрали, е твърде скъпо – следователно нерентабилно.
Подробности на: https://www.techcult.ru/technology/7339-aes-tri-majl-ajlend-nakonec-zakryvaetsya