Местоположението на зоните по корпуса на реактора на АЕЦ „Фламанвил-3″, където бяха открити отклонения, се счита за “благоприятно”, счита генералният директор на института за радиационна защита и ядрена безопасност (IRSN, Франция) Жак Репуссар.
Изказвайки се на 26 юни на обсъждането в парламентарния комитет, Репуссар напомни, че отклоненията са били открити, включително и в метала на капака на реактора, който “по определение се отнася към заменяемото оборудване”.
Репуссар добави, обаче, че замяната на капака ,ако това се наложи, означава допълнително задържане на пуска на блока и финансови разходи.
От своя страна, ръководителят на френския ядрен надзорен орган ASN Пиер-Франк Шеве отбеляза по време на обсъжданията, че зоните с отклоненията на корпуса на реактора ще се намират по време на експлоатацията в по-благоприятни условия, в сравнение с останалите части на корпуса, защото са в зоната с по-малък флуенс на бързи неутрони.
С мнението на Шеве се е солидаризирал и Тома Пардоен, професор по материалознание в католическия университет в Лувена.
Блокът „Фламанвил-3″ е първият блок във Франция с EPR. Той трябва да стане референтен за тази технология. За съоръжаването на блока отговаря компанията EDF. Групата AREVA участва само като доставчик на реакторнто оборудване.
Срокът за пускане на „Фламанвил-3″ е 2017 година. Стойността на блока се оценява на 8,5 милиарда евро. Към края на юни 2014 година, степента на готовност на блока беше около 57%.
Източник: http://atominfo.ru/newsl/s0234.htm
Интересно! Аз пък се сещам за едни блокове, на които се пускаше стружка, оказа се, че металът е железен. Но после същите тези мили французи….