Проектът за най-големият ускорител на заредени частици е оценен на десет милиарда долара.
Очаква се японския колайдер да бъде пуснат през 2020 година.
Точното място за строителството още не е определено. Разглеждат се кандидатурите на планината Сефури на остров Кюсю и местността Китаками на остров Хонсю.
В момента като най-мощен ускорител на елементарни частици се счита европейският Голям Адронен Колайдер – ГАК (Large Hadron Collider), който е направен във формата на 27 километров пръстеновиден тунел, изкопан на сто метрова дълбочина.
За разлика от него, японският ускорител ще има линейна структура. Дължината му ще е около 30 километра, което го прави с 3,5 километра по-дълъг от ГАК.
С помощта на най-големия инструмент за изследване на микросвета, какъвто е ГАК, учените се надяват да открият Бозона Хигс – обектът, отговорен за масата на елементарните частици.
Ускоряването на сноповете от протони в колайдера се управлява от 53 свърхпроводящи електромагнита. Именно те станаха тясното място на ускорителя - магнитите могат да работят само при температури, близки до абсолютната нула (минус 273 0С).
По своята научна стойност пускането на колайдера край Женева многократно превъзхожда полета до луната. За създаването му 14 години са работили учени от 40 държави.
25.01.2012