Мисията Biodysseus е първата в света. Екип от изследователи планира да живее затворен няколко месеца под Северния ледовит океан.
Тъй като Арктика се затопля 4 пъти по-бързо от останалия свят, целта е да се създаде първата база за подводни океанографски и пространствени изследвания, посветена на науката и технологиите.
Тази база, чийто отпечатък върху околната среда ще бъде намален доколкото е възможно, отговаря на няколко цели: транспортируема, модулна, мащабируема и устойчива.
Фиксиран на дълбочина от около десет метра, при атмосферно налягане, това местообитание, възможно най-автономно, ще може да побере екипаж от 4 члена за 6 месеца.
Тази база също така ще позволи да се симулират екскурзии извън кораба при гмуркане, за да се подготви за възможни космически мисии.
Отпътуването под леда е планирано за края на 2025 г. за науката и света на утрешния ден.
Експедицията е организирана от Албан Мишон, френски полярен изследовател и водолаз, специализиран в екстремната вселена, преди това той е извършил няколко експедиции, които са му позволили да разбере и наблюдава еволюцията на полярния свят.
Албан Мишон каза: „Подводната база е преди всичко споделена изследователска платформа, подобна на лаборатория, оборудвана с космически технологии, които един ден ще бъдат използвани в нашите домове, нашите сгради и ще ги направят възможно най-автономни, за да ограничават нашето въздействие върху околната среда.“
Базов лагер за поддръжка ще бъде създаден на няколко километра от арктически село, на или близо до ледения блок. Този лагер ще бъде домакин на международен екип (водолази, лекари, логистици, инженери, готвачи, изследователи, учени, фотографи и др.), които да извършат тази уникална експедиция. Плашещо предизвикателство в трудни условия.
(Източник и изображение: Biodysseus)
Публикувано от: http://www.energyglobalnews.com/biodysseus-underwater-mission-six-month-confined-under-arctic-ice/