Въпреки че някои страни приемат ядрената енергетика като очевидното решение на проблема със зелената енергия, който се разраства през последните 12 месеца,
Европа все още затваря реакторите в момент, когато има най-голяма нужда от тях.
Тъй като Европа е в огромна енергийна криза, това, което остава от ядрена индустрия в Германия, е на път да бъде извадено от мрежата.
Това става, тъй като „цените на електроенергия на едро са повече от четири пъти по-високи от тези в началото на пандемията на коронавирус“, Bloomberg съобщи тази седмица.
Това става въпреки факта, че ЕС трябваше да обозначи урана като „зелен“ през тази година.
Междувременно, докато останалата част от света преминава към прагматични решения, правителствата в целия ЕС сега са изправени пред огромни сметки за енергия и прекъсване на доставките.
Китай, например, приема ядрената енергетика в опит да се опита да почисти качеството на въздуха си.
Русия също приема нови АЕЦ и има повече от 20 потвърдени или планирани реактора, пише Bloomberg.
Япония нарече ядрената енергетика „ключ“ към целите си за декарбонизация в края на миналата година.
Питър Осбалдстоун, изследователски директор за енергия и възобновяеми енергийни източници в Wood Mackenzie Group Ltd. в Обединеното кралство, каза пред Bloomberg: „Не мисля, че някога ще видим консенсус в цяла Европа по отношение на продължаването на експлоатацията на съществуващите активи, камо ли изграждането на нови. Това е толкова огромен поляризатор на мнения, че националната енергийна политика е необходима за продължителен период, за да се подкрепят нови ядрени инвестиции.
Макрон във Франция също обещава „атомен ренесанс“ през следващите години. Полша и Холандия също приеха идеята за добавяне на повече ядрен капацитет.
Но Белгия и Испания следват преднината на Германия и изоставят АЕЦ, като притесненията за още една Фукушима продължават да отекват, въпреки факта, че за ядрената енергетика е доказано като изключително надеждна и безопасна.
Крис Гадомски, ръководител на ядрените изследвания в Bloomberg New Energy Finance, коментира: „Въпреки нарастващите международни призиви за справяне с изменението на климата и нарастващия брой национални нулеви обещания, глобалната ядрена индустрия остава до голяма степен като необходимост.“
А ЕС все още се кара за етикета „устойчив“ за ядрената енергетика. Винс Забилски, партньор в базираната в Ню Йорк адвокатска кантора Pillsbury Winthrop Shaw Pittman LLP каза: „Всичко се свежда до политиката. Всичко политическо се отлива и тече, но когато светлините започнат да гаснат – тогава хората имат съвсем различна гледна точка.“
Bloomberg пише – Австрия не помага по въпроса и заплаши да съди Европейската комисия заради опитите да се обозначи атомната енергия като зелена.
Вместо заключение
Инвестициите в ядрената енергия ще трябва да бъдат около 568 милиарда долара през следващите 30 години, за да се постигнат целите за емисии на парникови газове, пише Bloomberg.
Елина Бручин от Международния институт за приложни системни анализи каза: „Ядрената енергия е много дългосрочна инвестиция и инвеститорите се нуждаят от някаква гаранция, че тя ще генерира за да се изплаща.
Мануел Кьолер, управляващ директор на Aurora Energy Research Ltd., добави: „Други страни нямат този силен политически произход, който датира от три десетилетия на антиядрени протести.
Осбалдстоун заключи: „Всички инвестиционни решения, които вземете сега, няма да се реализират до 2030-те години. Ядрената енергетика не е отговор на настоящата енергийна криза.“