Вчера в сутрешния блок на телевизия
гост беше членът на борда на директорите на АЕЦ “Козлодуй” и съветник на изпълнителния директор – евродепутатът Владимир Уручев.
Животът на пети и шести блок в АЕЦ „Козлодуй“ ще бъде удължен с 20 години. На този етап е трудно да се каже колко ще струва на държавата модернизацията. Ориентировъчно инвестицията ще излезе между 100 и 300 милиона долара, коментира днес в сутрешния блок на Bulgaria ON AIR енергийният експерт Владимир Уручев, който от скоро е съветник на новоназначения директор Валентин Николов.
В България има залежи на природен газ, както в страната, така и в черноморския басейн. Добивът обаче може да стане след няколко години, тъй като е твърде сложна технологията. В момента България изключително много има нужда от осигуряване на алтернативни на руските газови газови доставки, коментира експертът.
„След построяването на газовите връзки между България, Румъния и Гърция, има предпоставки да спадне цената на газа до двайсет процента“, прогнозира Уручев и пояснява, че намалението идва от по-малките разходи за доставката.
Изгледайте ВИДЕО , заслужава си.
Източник: http://bgonair.bg/bg/sutreshen_blok_/100_300_mln_dolara_struval_remontyt_v_aec_kozloduj/
Б.Р. Поздравления за господин Уручев! За първи път намирам изказване на член от новия борд на директорите на АЕЦ, който да нарича нещата с истинските им имена.
Например: седми блок ще струва с 2 милиарда лева по-малко от един блок в АЕЦ “Белене”. При оценка на консултанта 10 милиарда евро се получава реална стойност на новата мощност 4 милиарда евро, или 4 милиона евро на инсталиран мегават.
През 2009 година проектът на Балтийската АЕЦ (два блока по 1200 MW) струваше 194 милиарда рубли (около 4,8 миларда евро). Или 2 милиона евро/MW.
Турската АЕЦ “Аккую” (4 блока по 1200 MW) се оценява на 20 милиарда долара, като половината от средствата ще бъдат усвоени от местни фирми. 20 милиарда долара / 4800 MW, или 4,170 милиона долара/MW (3,316 милиона евро/MW). Не трябва да се забравя, че там няма никаква инфраструктура.
И още, удължаването на срока на експлоатация с 20 години ще се извърши на 2 етапа по 10 години. В края на първия етап ще трябва отново да се извърви пътя за оценка на остатъчния ресурс. За 20 плюс 10 години, както първоначално беше обявено, вече не се говори. А в същото време на “АтомЭкспо-2012” производителите на основното оборудване за реакторния остров твърдяха, че реакторите и парогенераторите, който подлежат на обследване, имат доказан ресурс от 60 години.