Ако страните искат сериозно да се борят с климатичните промени, те трябва да реформират своите електроенергийни пазари. Това заяви Уилям Магууд (William D. Magwood), генерален директор на Агенцията за ядрена енергия (NEA) по време на Симпозиума на Световната ядрена асоциация в Лондон.
„Електроенергийните пазари са проектирани в средата на миналия век за система, която всъщност вече не съществува. Виждаме в много части на света цени на електроенергията, които или са много ниски или всъщност са отрицателни в някои части на деня, а някои държави с относително стари водноелектрически електроцентрали губят пари“, заяви той.
Говорейки за Парижкото споразумение за климата, което влезе в сила през ноември 2016 г., Магууд заяви: „В Париж светът обяви, че е загрижен за климатичните промени. Това може би е едно от най-големите предизвикателства, които стоят пред нас – как да приспособим енергийните пазари, за да направим това, което е необходимо по света. И като приспособяваме тези пазари, ще открием, че начинът по който сравняваме енергийните технологии е наистина изцяло неадекватен“, коментира Магууд.
Той подчерта факта, че пазарните цени на електроенергията от възобновяеми енергийни източници не включват пренос и системни разходи.
Много подробности на: http://www.world-nuclear-news.org/Articles/Nuclear-costs-must-fall-to-be-competitive,-says-NE