Според източници на изданието, затишието, което се наблюдава при изграждането на АЕЦ в САЩ е довело да загубата на някои навици в сферата на строителството на атомни централи.
САЩ вече не могат да гарантират съотвествие с изискванията към изграждането на АЕЦ и изготвянето на компоненти от високоустойчива стомана и затова позицията на страната на глобалните търгове за изграждането на АЕЦ е неизгодна, отбелязват анализаторите.
Разчетът на финансите е едно от важните условия в конкуренцията между строителните и инженеринговите компании при изграждането на нови атомни електроцентрали, особено в бедните, развиващи се държави, където търсенето на енергия е високо.
Възможно е на американските компании да им се наложи да влагат средстства, за да се конкурират при изграждането на АЕЦ, отбелязват от Института по ядрена енергия във Вашингтон.
Аварията в АЕЦ „Фукушима” доведе до намаляване на активността на пазара на ядрената енергетика, но Росатом отбелязва, че сега пазарът се е върнал към бързия ръст и положителното отношение към ядрената енергия.
И това е факт, въпреки че единствената ядрена катастрофа в историята, предхождаща „Фукушима” – аварията в Чернобилската АЕЦ – се случи именно в Русия.
Росатом твърди, че тъкмо благодарение на поуките от Чернобил, тя е станала най-опитната компания в света в областта на изграждането на безопасни АЕЦ.
Като най-забележителното изобретение на Росатом може да бъде посочен „уловителят на стопилката”, с който са снабдени новите реактори – стоманена кухина, охлаждана с вода и запълнена със специални “жертвени материали” потушаващи верижната реакция, която се разполага точно под реактора, за да може в случай на стопяване на активната зона и пробив на дъното на реактора да „улови” изтичащото разтопено ядрено гориво и остатъците от вътрешно-реакторните констукции.
Подробности можете да прочетете на: http://enr.construction.com/infrastructure/power_industrial/2014/0220-russia-moving-to-expand-global-nuclear-power-market-share-.asp