През 2012 година изследователска група от университета на Флорида обяви за постигнат рекорден показател за ефективност на разработените от тях слънчеви батерии на базата на графен, който тога е бил равен на скромните 8,6%.
Елементите на тяхната слънчева батерия са били направени върху силициева подложка, покрита със слой графен и слой от сложното съединение TFSA (trifluoromethanesulfonyl-amide).
Наскоро друг екип от изследователи демонстрира своя вариант на графенова слънчева батерия, която е имала ефективност 15,6% и в конструкцията и изобщо няма силиций.
Опитният образец на фотогалваничната клетка е създаден от изследователите от групата за Фото-галванични и опто-електронни устройстваGroup of (Photovoltaic and Optoelectronic Devices, DFO) на испанския университетUniversitat Jaume I и Стенфордския университет, представлява комбинация от слоеве на титан и графен, който изпълнява едновременно ролята на погълтител-преобразувател на светлинатаи проводник за електрическите заряди.
Производството на новите слънчеви батерии, имащи такава голяма производителност при преобразуването на слънчевата светлина в електричество няма да е толкова сложно. Основният технологичен процес при производството им е така нареченото преместване и отлагане на парите. Процесите протичат при относително невисоки температури (150 оС). Освен, че реализирането на производството на такива елементи не е свързано с високи разходи, низко-температурните технологични процеси позволяват за материал на подложката да се използват гъвкави полимерни материали.
Описание на направените изследвания, структурата на новите високоефективни слънчеви батерии и технологията за производството им бяха публикувани от учените в един от последните броеве на списанието Nano Letters.