Северно-източното направление би помогнало на НАЭК „Энергоатом“, но дали ще стане, се пита „Delo.UA“, по повод на съобщението на министъра на енергетиката и въгледобива Едуард Ставицкий.
Според думите му, на заседанието на съвместната работна група на двете профилни министерства на Украйна и Русия, планирано за края на януари 2014 година, ще бъдат обсъдени перспективите за експорт на украинска електроенергия в РФ и въпросите за ценообразуването.
Доставките на украинска електроенергия по руското направление се извършват и сега , но епизодично и в много малки обеми.
Последната доставка е била през юни 2013 година с нищожните 6,4 хиляди MWh. (Б.Р. това е производството на един енергоблок с ВВЭР-1000 за почти 6 часа и половина).
Обаче мащабен експорт на украинска електроенергия в РФ няма от есента на 2007 година. Тогава държавната компания „Укринтерэнерго“, беше принудена да ги прекрати. Причината са ценовите разногласия – предлаганите цени от Русия са направили експорта нерентабилен.
Загубата на този пазар директно се отрази на показателите за износа на украинска електроенергия. Ако през 2006 година Украйна е продала 10,44 милиона MWh, те през 2007 година вече са били 9,2 милиона MWh, а за 2008 година са спаднали до 7,87 милиона MWh.
Министър Ставицкий прогнозира, че ако бъде сключен договор с Русия, то износа на електроенергия може да се увеличи с 30-40%, което представлява 3-4 милиона MWh годишно.
За НАЭК „Энергоатом“ експортът в Русия може да се окаже привлекателен. За 11-те месеца на 2013 година украинските АЕЦ са произвели 75,12 милиона MWh електроенергия, което е с 7,8% по-малко от аналогичния период на 2012 година.
Нарастването на експорта би помогнало да се натоварят блоковете на атомните електроцентрали, което ще позволи на „Энергоатом“ да получи допълнително свежи пари, за да се измъкне от дълговата яма.
Източник: AtomInfo.Ru