Очаква се до края на годината първи блок на Ленинградската АЕЦ (ЛенАЕЦ) да излезе на номинална мощност.Той беше спрян преди година и половина за капитален ремонт. За да бъде изследван реакторът отвътре, руските конструктори разработиха специален робот.
Тридесет процента от топлината и електроенергията, постъпващи в домовете на жителите на Северо-Западния регион, се произвежда от ЛенАЕЦ.
В годината на своя юбилей централата излезе на първо място в Русия по количеството на произведената електроенергия – почти 900 милиона MWh. Това е потреблението на всичките жители на Санкт-Петербург за 10 месеца.
ЛенАЕЦ е въведена в експлоатация преди 40 години. Тук работят 4 енергоблока с реактори РБМК-1000. Благодарение на това, че първи блок беше рестартиран, предприятието се превърна в най-големият производител на електроенергия в Северно-Западния регион на страната.
Първи блок беше спрян преди година и половина поради намаляване на мощността. Установено беше, че графитната зидария вътре в реактора се е деформирала под въздействие на облъчването и високите температури. Възстановяването е извършено по специално разработена уникална технология. За целта са конструирани специални машини и системи за измерване, които са способни да контролират състоянието на графита по време на работата на реактора.
“Ние създадохме робот, който позволява да се оглежда конструкцията на реактора от вътре”, – разказва Константин Кудрявцев, главен инженер на ЛенАЕЦ. “Работите бяха насочени към това, да се изменят характеристиките му. За да се изменят свойствата на реактора, трябва да се изменят някой отделни негови характеристики, в частност – ефективността на органите за регулиране (ОР), бързодействието на аварийната защита (АЗ) и свойствата на самата активна зона”.
Реконструкцията ще удължи срока за експлоатация на първи блок с още 10 години. Затова този уникален метод за реконструкция ще бъде приложен и на другите руски АЕЦ с реактори РБМК. “Решавайки своя проблем, ние осигурихме възможност за продължаване на сроковете за експлоатация не само на нашата, Ленинградската АЕЦ, но и на всички такива реактори в страната, а те са 11”, – разказва директорът на централата Владимир Перегуда.
До края на 2013 година реставрираният реактор ще заработи на пълна мощност. А вече през 2014 година се планира възстановяване на графитната зидария на втори енергоблок. Тези дейности, според разчетите на специалистите, ще продължат значително по-кратко време и ще са с по-малко разходи, доколкото съответните технологии са вече отработени.
Източник: http://www.vesti.ru/doc.html?id=1163474