“Зелените” организации от Германия и Франция, противници на ядрената енергетика, имат намерение да спрат участието на немските и френските банки във финансирането на доставките на оборудване за Балтийската АЕЦ в Калининградска област, заяви изпълнителният директор на организацията Urgewald Хеффа Шюкинг (Heffa Schucking).
“Ние знаем, че Hypovereinsbank е направила предложение за експортно кредитиране на фирмата Alstom, която иска да достави турбини за Балтийската АЕЦ. Скоро е годишнината от аварията на Чернобилската АЕЦ и на този фон ние ще разкажем на обществеността за Балтийската АЕЦ и плановете за участие на немската банка Hypovereinsbank в проекта. Ако това се окаже недостатъчно, ще започнем акции в клоновете на банката”, – каза Шюкинг пред журналистите на среща във Фонда на името на Хенрих Бьол.
Освен натиск върху Hypovereinsbank и банковата група Unicredit, част от която е немската банка, “зелените” имат намерение заедно с френските активисти да заставят и банката Societe Generale да се откаже от проекта за строителството на АЕЦ в Калининградска област.
По рано организацията Urgewald оказа натиск върху банките на ФРГ, като ги принуди да се откажат от финансиране на строителството на АЕЦ “Белене” в България.
“Въпросът за строителството на АЕЦ в Калининградска област по принцип привлича по-силно обществения интерес в Германия, отколкото, например, АЕЦ в Красоярския край. Калининград за германия – това, разбира се, е интересна тема. Но за сега обществеността не е достатъчно запозната с този проект”, – добави активистката.
Церемонията по полагане на първият камък на Балтийската АЕЦ беше извършена през февруари 2010 година. Проектът на атомната електроцентрала предвижда два енергоблока с обща електрическа мощност 2300 MW. Пускът на първи блок е планиран за 2016 година.