Всичките 32 енергоблока на руските АЕЦ ще бъдат оборудвани до април 2012 година с допълнителни дизел-генераторни установки, с електроенергията от които ще могат да бъдат приведени енергоблоковете в безопасно състояние в случай на нещатна ситуация, съобщи в четвъртък за журналистите на ученията в Нововоронеж първият заместник генерален директор на „Росэнергоатом“ Александр Шутиков.
След аварията в Япония на АЕЦ “Фукушима-1”, държавите експлоатиращи атомни електроцентрали, изпълняват редица допълнителни мероприятия за безопасността на своите АЕЦ, в това число доставят допълнителни дизел-генераторни станции (ДГС).
В Русия първите такива ДГС с появяват още преди Фукушима – на Колската и Нововоронежката АЕЦ.
“Ние сме си поставили задача, и до края на годината ще бъдат доставени още 15 дизел-генераторни установки за атомните централи на Русия”, – казва Шутиков.
Според неговите думи, до април 2012 година всичките 32 енергоблока ще бъдат оборудвани с такива дизел-генераторни установки.
Работещите с органично гориво ДГС са предназначени за привеждане на енергоблоковете в безопасно състояние в случай на нещатна ситуация.
След разрушителното земетресение на 11 март и последвалата го вълна цунами с височина над 10 метра на АЕЦ “Фукушима-1” са фиксирани серия от аварии, предизвикани от излизането от строя на системите за охлаждане. В резултат на инцидентите е имало няколко случая на неконтролирано изтичане на радиация. По данни на комисията по ядрена енергия на страната, от 20 километровата зона около централата са били евакуирани146 хиляди души.
Както за повечето производствае препоръчителнода имат алтернативен енергоизточник, така и за АЕЦепрепоръчитолно да имат алтернативно (аварийно) захранване. Не знаех, че нямат.
Любопитно ми е при прекъсване на електропроводите, трябва ли да се минава аварийно на по-ниска мощност или е възможно енергията да бъде отведена към „топлите“ канали?
Всички блокове на АЕЦ по света имат щатно аварийно захранване от няколко дизел-генератора. Всеки месец по график и утвърдена програма, ръчно или автоматично, се извършва цялостна функционална проверка на работата им.
Някой блокове, включително и на българската АЕЦ, има стационарни и мобилни резервни дизел-генератори за захранване на най-отговорните консуматори при авария съпроводена с пълно външно обезточване на блока и отказ (пълен или частичен) на щатното аварийно захранване. Разбира се за кратък период от време се разчита на акумулаторни батерии с голям капацитет и мощни инвертори.
Във всички случай на прекъсване на връзката на енергоблока с енергийната система сработва аварийната защита и реактора се спира.