Проектът на Словения за изграждане на сухо хранилище за отработено ядрено гориво трябва да бъде завършен по-късно тази година с прехвърлянето на първите 592 горивни касети с ОЯГ.
Новото съоръжение е част от 20-годишното продължаване срока за експлоатация (ПСЕ) на централата
Сградата на хранилището за сухо съхранение е с размери 50 метра на 70 метра на 20 метра, със стоманобетонна основа от 1,75 метра и, както обясни АЕЦ Krško (NEK), „включително стените по периметъра, осигуряват защита срещу наводнения и позволява закотвянето на контейнерите за съхранение “ с инсталирано оборудване, позволяващо наблюдение от Международната агенция за атомна енергия.
„Въвеждането на хранилището за сухо съхранение на ОЯГ е и преход от активни към пасивни решения, тъй като не е необходимо допълнително устройство, система или източник на енергия за охлаждането му.
То се счита за най-подходящото и разпространено временно хранилище за ОЯГ в света. “, казаха от НЕК.
Всеки контейнер, който ще побере 37 използвани горивни касети, е с дебела бетонна обвивка, осигуряваща пълна физическа и радиологична защита срещу екстремни метеорологични условия, земетресения или падане на самолет, каза НЕК, добавяйки, че контейнерите са проектирани така, че „да позволят транспортирането на горивните касети в бъдеще като част от постоянно решение“.
„През първата кампания до есента ще преместим 16 контейнера с 592 отработени горивни касети в сухото хранилище.
С въвеждането на сухото съхранение на ОЯГ ще изпълним всички условия и ще изпълним решенията на административните органи за удължаване на срока за експлоатация“ на атомната електроцентрала.
За справка
АЕЦ „Krško“, разположен на река Сава, експоатира реактор с вода под налягане на Westinghouse.
Необичайно е, че е съвместна собственост на две държави: Словения, където се намира, и Хърватия, като и двете са били части от бивша Югославия, когато Krško влезе в експлоатация през 1981 г.
Централата доставя до 40% от електроенергията на Словения.
Министерството на околната среда на Словения през януари одобри ПСЕ на Krško за още 20 години, след завършване на оценката на въздействието върху околната среда, процес, който включва участието от съседните страни Хърватия, Австрия, Италия и Унгария, както и Германия.
Източник: https://world-nuclear-news.org/Articles/Krsko-dry-storage-facility-for-used-fuel-preparing