Френският Сенат одобри с голямо мнозинство проектозакон, насочен към ускоряване на процедурите, свързани с изграждането на нови ядрени съоръжения в близост до съществуващи ядрени обекти и с експлоатацията на съществуващи съоръжения. Законопроектът беше приет на първо четене в Сената с 239 гласа „за“ и 16 „против“.
Сенатът започна обсъждането на законопроекта на 17 януари и гласува текста му на 24 януари.
Одобреният текст включва премахване на целта за намаляване на ядрения дял от производството на електроенергия във Франция до 50% до 2035 г. Делът на ядрената енергетика сега ще се поддържа на „повече от 50%“ от производството на електроенергия до 2050 г.
Освен това текстът включва малки модулни реактори (SMR) във възможните типове реактори, които ще бъдат конструирани.
„За електроенергията от ядрен произход целта за декарбонизация е свързана с изграждането на европейски реактори под налягане (EPR) и малки модулни реактори до 2050 г.“, се казва в него.
Законопроектът също така установява „специфична процедура за съвместимост на градоустройствените документи“ с оглед изграждането на нови реактори и ги освобождава от определени разрешения за планиране. Той също така предоставя на ядрените оператори възможността да използват процедура за незабавно притежание, за да получат земя, върху която да построят нови реактори.
Текстът на законопроекта сега отива за разглеждане в долната камара, Народното събрание, като гласуването му се очаква през март.
Ядрената енергетика представлява почти 75% от производството на електроенергия във Франция, но правителството на бившия френски президент Франсоа Оланд обяви през 2014 г., че ядрените мощности ще бъдат ограничени до сегашното ниво от 63,2 GWe и ще бъдат ограничени до 50% от общото производство на Франция до 2025 г.
Френската енергетика
Законът за преход за зелен растеж, приет през август 2015 г., не призовава за спиране на работещи в момента енергийни реактори, но това означава, че EDF ще трябва да затвори по-старите реактори, за да пусне нови.
Съгласно проектозакона за енергетиката и климата, представен през май 2019 г., Франция обаче ще отложи до 2035 г планираното намаляване на дела на ядрената енергия в своя електроенергиен микс до 50% от текущата цел за 2025 година.
Многогодишният енергиен план на Франция
Programmation Pluriannuelle de l’Energie (PPE) – е пътна карта за периодите 2019-2023 г. и 2024-2028 г., като определя основните енергийни приоритети на страната и по този начин насочва публичните и частните инвестиции.
PPE е в съответствие с нисковъглеродната стратегия на страната. С тези два набора от насоки страната се стреми да изпълни целите, определени от Парижкото споразумение за климата, и да постигне въглероден неутралитет до 2050 г.
Въпреки че PPE беше публикуван от правителството в края на 2018 г., дискусиите все още продължават. След като бъде финализиран, PPE ще определи колко реактора трябва да бъдат затворени и колко нови трябва да бъдат построени.
Ядрен ренесанс
През февруари миналата година президентът Макрон обяви, че е настъпил моментът за ядрен ренесанс във Франция, като каза, че експлоатацията на всички съществуващи реактори трябва да бъде удължена, без да се прави компромис с безопасността, и разкри предложена програма за шест нови реактора EPR2, с опция за още един следователно осем реактора EPR2.
Източник: https://world-nuclear-news.org/Articles/French-Senate-adopts-bill-on-accelerating-nuclear