Ако срещу Росатом бъдат наложени санкции, това може да доведе до спиране на износа на уран за ядрената индустрия в САЩ и Европа, пише The Washington Post.
Съединените щати и вероятно Европейският съюз могат да наложат санкции на Росатом, който изнася уран за използване в ядрени реактори. Зависимостта на САЩ от руското ядрено гориво е значителна, но американските компании имат няколко възможности за заместване на доставките, ако Росатом попадне под санкции.
Как САЩ и Русия се преплитат в гражданския ядрен бизнес?
След Студената война лидерите на Съединените щати и Руската федерация се съгласиха, че Русия разглобява част от ядреното си оръже и го изпраща в Съединените щати за пренасочване и използване в граждански ядрени реактори по програмата „Мегатонове в магавати“.
Съединените щати се опитаха да стартират проекта „Американска центрофуга“, който беше извършен от компанията United States Enrichment Corporation (USEC). Тя реализира печалба от споразумението ВОУ-НОУ (Междуправителственото споразумение на Руската федерация и Съединените щати, което оперира през 1993-2013 г., при обработката на поне 500 тона руски силно обогатен отъжеен уран в ниско обогатен уран за нуждите на американската ядрена енергетика).
Програмата приключи през 2013 г. По време на 20-годишната програма до 10 процента от електроенергията в САЩ е генерирана от гориво, произведено от руски бойни глави. През 2021 г. Съединените щати са закупили 14 процента от нуждите на страната от уран от Русия.
Русия има най -големите мощности за обогатяване в света (почти половината от света). По -голямата част от уранът, изнасян от Русия, е закупен в Казахстан – страна, която няма достъп до морето и доставя своя уран в Европа и САЩ чрез Руската федерация.
Хенри Соколски, изпълнителен директор на Образователния център за политика за неразпространение на оръжия, каза, че „в най-лошия случай някои дългосрочни руски договори за доставка не могат да бъдат изпълнени и това може да увеличи цената на електроенергията с 1 или 2 процента“. Може ли този източник на захранване да бъде заменен бързо? Американските комунални услуги правеха дългосрочни планове още преди избухването на военните действия в Украйна.
Пол Адамс, говорител на Constellation, най-голямата американска ядрена компания с 21 реактора, каза, че покупките са направени „години напред“, за да се осигури достатъчно гориво за „няколко години – независимо от евентуални санкции“. Това изисква уранът да бъде добит, обогатен и поставен в горивни пръти.
Но борбата за разнообразяване на доставките на природен уран вече е в ход. Съединените щати насочиха вниманието си към Канада, където Cameco, вторият по големина доставчик на уран в света, се съгласи да отвори отново две от големите си мини. Освен това друга канадска минна компания, Global Atomic, заяви, че ще разработи уранова мина в Нигер, която може да бъде пусната в експлоатация през 2025 г.
По-трудно от добива на уран е доминирането на Русия в процеса на обогатяване, каза Франк фон Хипел, съосновател на Програмата за наука и глобална сигурност на Принстънския университет и Международния панел за делящи се материали. Един от начините да се справим с това, казва той, е да „презареждаме“ реакторите, така че да влезе повече естествен уран и повече уран-235 да попадне в отпадъците от реактора с обеднен уран.
Фон Хипел смята, че известно количество уран от Казахстан може да бъде изнесено през Китай. Джесика Рейес Сондрот, асоцииран редактор на Nuclear Intelligence Weekly, каза, че е „напълно законно“, но е трудно предвид търговското напрежение. А Джан Хуей от Училището по управление. Кенеди от Харвардския университет съобщи, че обогатителният капацитет на Китай „е в състояние да посрещне (или съпостави) нуждите на неговите собствени вътрешни реактори“.
До каква степен санкциите ще навредят на руската икономика?
Според фон Хипел разходите на американските и европейските купувачи на руския уран и продуктите от неговото обогатяване е около 1 милиард долара.
Това е пренебрежимо малко в сравнение с въздействието на санкциите върху руския петрол и природен газ, но ще бъде неуспех за Росатом, който оценява приходите си в чужбина на около 8 милиарда долара.
Може ли Росатом да заобиколи санкциите на САЩ чрез посредници?
По-рано тази година Европа и Съединените щати успяха да увеличат въздействието на санкциите върху руските доставки на петрол и газ, въпреки факта, че търговци и корабни компании участваха в тези транзакции. Тези посредници също бяха уязвими.
По правило руското ядрено гориво се купува чрез Tenex, дъщерно дружество на Росатом, и американската компания Centrus Energy. Дали САЩ ще наложат санкции сами или заедно с европейските си съюзници, сега е трудно да се каже.
Няколко проектирани от Русия реактора се намират в Европейския съюз и изискват произведено в Русия ядрено гориво.
Източник: http://www.energyland.info/news-show-tek-atom-238701