Длъжностни лица от държавните ядрени енергийни компании ще посетят Уганда тази седмица по искане на техните колеги в Африка за консултация за изграждане на два 1000-мегаватови (MW) реактора до около 2030 г., според пазарни наблюдатели и Korea Hydro & Nuclear Power ( KHNP), вторник.
Проектът, който може да възлезе на 9 милиарда долара (11,3 трилиона вона), е най-новото развитие в продължаващото търсене от страни по света, които се стремят да укрепят енергийните партньорства с Корея. Страната от Източна Азия все повече се признава за своята цена, качество и технологични предимства, най-добре капсулирани от APR1400 ― разработен в Корея ядрен реактор с капацитет от 1400 MW. Сред страните, които проявяват интерес, са Полша и Чехия, както и Гана.
Допълнителна подкрепа на експортната заявка е новият стремеж на президента Юн Сук Йол в енергийната политика, според който страната планира да изнесе около 10 реактора до 2030 г., в наскоро отбелязано преориентиране на своята енергийна инициатива, така че да напредне и издигне често демонизирания източник на енергия в двигател на растежа на разчитащата на износ икономика на Корея.
Най-малко двама служители на KHNP са заминали за Кампала, столицата на Уганда, по покана на Министерството на енергетиката и развитието на минералите на страната.
Петдневното бизнес пътуване ще бъде съсредоточено преди всичко върху полагането на основите за по-нататъшни прегледи на осъществимостта и планиране на строителството. Те ще прегледат кандидатите за строителни площадки, включително Буенде, град на 100 километра североизточно от столицата.
„Посещението е само началният етап от сътрудничеството, което ще отнеме години, за да даде плод“, каза служител на KHNP. „Това може да се развие в по-осезаеми дискусии през идните години, в зависимост от темпото и степента на натиск, демонстриран от властите в Уганда, наред с други важни фактори.“
Специализираните стратегии на Корея за посрещане на нарастващото търсене на енергия бяха предизвикани и подсилени от нахлуването на Русия в Украйна и произтичащите от това скокове на цените на основните световни суровини, включително суровини и енергия.
Силните резултати на Корея в производството на ядрена енергия, поддръжката на съоръженията, както и навременната доставка на ценово конкурентни реактори, до голяма степен са подкрепени от четирите ядрени реактора APR1400 в атомната електроцентрала Barakah в Обединените арабски емирства (ОАЕ).
Страната от Близкия изток подписа сделка за 20 трилиона вона с Корея за изграждането на реакторите през 2009 г. Два работят, а останалите два ще започнат търговска експлоатация съответно през тази и следващата година.
Също така високо ценена е способността на Корея да изгради ядрено енергийно съоръжение с единична цена около 3 570 долара на 1 киловат инсталирана мощност – много по-евтино от своите връстници, САЩ, Русия и Франция.
Дали Корея ще успее да спечели?
Китай, нарастващ световен строител на ядрени енергийни съоръжения, остава най-голямата пречка, тъй като втората по големина икономика в света разширява присъствието и влиянието си в Африка, най-вече чрез разширяване на кредитни линии под формата на инвестиции .
Източник: https://www.koreatimes.co.kr/www/tech/2023/01/129_343329.html