На 20 януари 2023 г. украинското правителство прие заповед „За организационни мерки за изграждане на енергоблокове на Хмелницката АЕЦ“, а сега и технико-икономическото проучване (FEA) на тяхното изграждане по технологията AP1000®️ на американската фирма Westinghouse и друга проектна документация.
AP1000®️ е доказан реактор от поколение III+ с уникални напълно пасивни системи за безопасност, модулен стандартен дизайн, водеща в индустрията производителност и маневреност.
„Изграждането на енергоблокове АР1000®️ в Украйна отваря пътя към бъдещето на ядрената енергетика на страната.
Днес правителството постави основата за неговото развитие за много десетилетия напред. Надяваме се, че след няколко години заедно ще свържем новия енергоблок AR1000 на Хмелницката атомна електроцентрала към енергийната система, – подчерта Петро Котин, президент на ДП „НАЕК „Енергоатом“. – Ние приветстваме това решение на правителството, с което продължаваме внедряването на съвременни технологии, укрепваме нашия енергиен фронт и ускоряваме преориентирането на украинската енергетика към западните стандарти.“
Припомняме, че на 31 август 2021 г. в присъствието на президента на Украйна Володимир Зеленски НАЕК „Енергоатом“ и Westinghouse Electric Company подписаха Меморандум за изграждането на пет енергоблока в Украйна по американската технология AP1000®.
На 2 юни 2022 г. на площадката на Хмелницката АЕЦ страните подписаха още три споразумения, по-специално за увеличаване на броя на енергоблоковете на АЕЦ, които ще бъдат построени в Украйна по технологията AP1000®️, от пет на девет.
В същото време тържествено беше открит възпоменателният знак, положен по повод началото на строителството на 5-ти и 6-ти енергоблок на ХАЕЦ по технологията AP-1000.
Източник: https://t.me/energoatom_ua/11596