Експериментът е проведен през декември 1942 г. на футболния стадион на Чикагския университет под ръководството на италианския учен Енрико Ферми – носител на Нобелова награда по физика.
Chicago Pile-1 стана първият ядрен реактор в света, който успя да достигне критично състояние със самоподдържаща се ядрена верижна реакция.
Пиковата мощност в този експеримент беше само около половин ват, но това беше убедителна демонстрация на възможността за контролирана самоподдържаща се реакция.
Малки парчета графит от първия реактор са изложени в Чикагския музей на науката и индустрията, както и в Музея на науката Бредбъри в Националната лаборатория в Лос Аламос. А мястото, където е построен CP-1, е включено в списъците на историческите паметници на САЩ и град Чикаго.
Източник: #ЦікавийАтом
Добре де, защо е използвано такова глаголно време?
Все едно авторът на статията е бил свидетел на действията.
Ето как трябва да е в редактиран вариант:
Chicago Pile-1 става първият ядрен реактор в света, който успява да достигне критично състояние със самоподдържаща се ядрена верижна реакция.
Пиковата мощност в този експеримент е била само около половин ват, но това е била убедителна демонстрация на възможността за контролирана самоподдържаща се реакция.
Съгласен съм, но така го е написал източникът.
Мисля, че корецията ти е напълно уместна.
Нямам време – подготвях интересна статия, която може би си видял.