Служебното правителство на България разреши на Националната електрическа компания и АЕЦ „Козлодуй“ да продължат да работят с руски компании, което ги направи изключение сред наложените антируски санкции.
Това съобщи българският вестник 24 часа в понеделник.
Според изданието на 24 септември шести енергоблок на АЕЦ „Козлодуй“ е бил изключен от мрежата за планов профилактичен ремонт.
Необходимите резервни части могат да бъдат осигурени само от руски компании.
„Смяната на производителя ще доведе до доставка на оборудване с различни спецификации, които не са съвместими с настоящото оборудване. Поради пряката заплаха за ядрената безопасност смяната на производителя е недопустима“, се подчертава в решението на правителството.
Също така българските власти разрешиха да се удължи договорът между Атомстройекспорт и АЕЦ Белене, тъй като само руски специалисти са в състояние да осигурят консервацията на оборудването на два енергоблока, което се съхранява на строителната площадка.