Осем от 15-те съществуващи ядрени реактора продължават да работят в атомните електроцентрали в Украйна, включително два в АЕЦ Запорожие, три в АЕЦ Ровно, един в АЕЦ Хмелницки и два в АЕЦ Южна Украйна.
Останалите енергоблокове са спрени за планово техническо обслужване.
Международната агенция за атомна енергия следи отблизо ситуацията в Украйна, каза генералният директор на МААЕ Рафаел Мариано Гроси.
Ръководителят на МААЕ каза, че остава загрижен за способността на персонала на атомната електроцентрала в Чернобил да се сменя редовно и да се връща в домовете си в близкия град Славутич за почивка. По думите му от близо седмица няма ротация на персонала в АЕЦ в Чернобил.
Славутич се намира извън зоната на изключване, създадена около атомната електроцентрала в Чернобил след аварията през 1986 г. Руските сили поеха контрола над атомната електроцентрала на 24 февруари.
По-рано тази седмица украинският регулатор каза, че обстрелът на контролно-пропускателни пунктове в Славутич е попречил на техническия персонал от Чернобил да стигнат до и от обекта.
От ръководството на АЕЦ в Чернобил потвърдиха информацията, чеградът е обкръжен.
Последната ротация на персонала се проведе на 20-21 март, когато от Славутич пристигна нова смяна на технически персонал, който да замени колегите, които са работили в атомната електроцентрала в Чернобил от деня, в който руските военни са влезли в обекта, където се намират съоръженията за управление на радиоактивни отпадъци.
Според него „няма информация кога и дали“ ще има нова смяна.
Генералният директор Гроси многократно е изразявал дълбока загриженост относно тежкото положение на персонала, управляващ украинските ядрени съоръжения, държани от руските военни, включително атомната електроцентрала в Запорожие.
Той подчерта, че способността на персонала на атомните електроцентрали да изпълнява критичните си задачи без излишен натиск е един от седемте основни стълба на ядрената безопасност, които той очерта по-рано този месец.
Регулаторът заяви, че вторият ден на обстрел в Харков възпрепятства усилията за обезвреждане на невзривена ракета в близост до ядрено изследователско съоръжение. Повреденото преди това съоръжение е използвано за научноизследователска и развойна дейност и за производство на радиоизотопи за медицински и промишлени цели. Ядреният му материал е подкритичен, а радиоактивните му резерви са малки. Персоналът на съоръжението поддържаше в експлоатация оборудването на ядреното съоръжение, а радиацията беше в „нормативни граници“. Възстановяването на външното електрозахранване на обекта обаче не беше възможно поради обстрела.
В ЗАЕЦ приключи ремонтът на трансформатора на реакторен блок №6, след като той беше повреден на 4 март, когато руските войски поеха контрола над това съоръжение, а блокът ще бъде оставен в резерв.
По отношение на гаранцийте, агенцията заяви, че ситуацията е непроменена от това, което беше съобщено по-рано.
Агенцията все още не получава дистанционно предавани данни от своите системи за наблюдение, инсталирани в атомната електроцентрала в Чернобил, но такива данни бяха предадени на централата на МААЕ от други атомни електроцентрали в Украйна.
Източник: http://www.energyland.info/news-show-tek-atom-226259