800 тона специална стомана са произведени в ПАО «Магнитогорский металлургический комбинат» (ММК).
От този материал специалисти от Института по ядрена физика (ИЯФ СО РАН) ще произведат три магнита за международния проект за изследване на елементарни частици FAIR (Германия).
Модел на диполен магнит, чието тегло ще бъде 240 тона
Технически подробности
Магнитите създават поле, което превръща заредените частици в ускорителя FAIR и също така се използват в детекторите за определяне на енергията и вида на създаваните частици.
Стоманата за магнити има уникални магнитни характеристики, които позволяват да се получи високо магнитно поле (до 2 T) и висока граница на провлачване от 240 MPa, тоест може да издържи налягане от 2000 kg на 1 cm2.
Това е критично важно, тъй като магнитът трябва да издържа на огромно натоварване в продължение на десетилетия – собственото си тегло, което в случая на един от магнитите е 240 тона, както и налягането на магнитното поле.
За справка
Европейският изследователски център за йони и антипротони – FAIR (Facility for Antiproton and Ion Research) – е най-големият международен ускорителен комплекс за изследване на съвременната ядрена и субядрена физика, създаден в Германия.
FAIR е многостранен проект за изучаване на физика на елементарните частици, ядрена физика, физика на кондензираната материя при високи плътности.
Русия е една от 17-те държави, участващи в проекта FAIR, вторият партньор след Германия по отношение на инвестициите в създаването на съоръжението.
„Това е безпрецедентен проект, оценен на около 1,5 милиарда долара. Приносът на Русия е около 20% от тази сума“, каза Юрий Тихонов, научен ръководител на направление физика на елементарните частици в ИЯФ СО РАН.
Подробности на: ИЯФ СО РАН