Финландия и Швеция изпратиха писмо до Mairead McGuinness, еврокомисар по финансовите услуги, финансовата стабилност и съюза на капиталовите пазари, в което изразяват загрижеността си относно предложените технически критерии за скрининг за ядрената енергетика в проекта на допълнителен делегиран акт за таксономията на ЕС (EU Taxonomy Regulation).
Очаква се Колегията на комисарите да публикува окончателния делегиран акт тази седмица.
Финландия и Швеция напомнят на Комисията, че те са силни поддръжници на амбициозните действия в областта на климата и считат устойчивото финансиране за съществена част от съвместните си усилия за постигане на общата цел на ЕС за неутралност на климата до 2050 г.
Важно е да се спазва принципът на технологична неутралност. Поради това страните приветстват решението на Комисията да включи дейности, свързани с ядрената енергия, в проекта на делегиран акт като допълнение към дейности, включващи възобновяема енергия.
Финландия и Швеция обаче повдигат три опасения, свързани с предложените технически критерии за скрининг за ядрената енергетика.
Критериите трябва да отчитат конкретното развитие, настъпило във Финландия и Швеция по отношение на прилагането на окончателното решение за погребване на ядрени отпадъци. „Като цяло критериите трябва да се основават на Договора за Евратом и неговото вторично законодателство и националните разпоредби за ядрена безопасност и лицензиране на инсталации“, се казва в писмото.
Предложените в закона срокове за инвестиции в ядрена енергия следва да бъдат премахнати. Комисията предложи съществуващите атомни електроцентрали да бъдат включени в таксономията само до 2040 г., а новите атомни електроцентрали до 2045 г.
Третият проблем е, че за съществуващи ядрени съоръжения критериите се прилагат само за модифициране на съоръженията с цел удължаване на живота на централата. Към критериите следва да се изясни, че работата на съществуващи ядрени енергийни съоръжения също е в съответствие с Таксономията.
Освен това страните са загрижени и за процеса на приемане на делегирания акт. Времето, прекарано за консултации с държавите-членки, беше твърде кратко, като се има предвид сложността и противоречията на въпроса. Финландия и Швеция подчертават важността на прозрачните и приобщаващи процеси в бъдещата работа по таксономията, за да се гарантира нейната достоверност и използваемост.
След публикуването на окончателния делегиран акт от Комисията, Съветът и Европейският парламент ще имат четири месеца, за да го обсъдят и да го приемат или отхвърлят. След публикуване на окончателния вариант на закона не са възможни предложения за изменения в съдържанието му.
Писмото е подписано от министъра на икономиката Мика Линтила и министъра на енергетиката и цифровото развитие на Швеция Хашаяр Фарманбар.
За връзка с авторите на писмото:
Jukka Ihanus, State Secretary to Minister of Economic Affairs Mika Lintilä, tel. +358 29 504 7259
Katja Tuokko, Senior Specialist, Ministry of Economic Affairs and Employment, tel. +358 50 465 5533
Riku Huttunen, Director General, Ministry of Economic Affairs and Employment, tel. +358 50 431 6518