В началото на декември се проведоха две значими събития за ядрената индустрия – Световното ядрено изложение (WNE) в Париж и Ден на Русия на Експо 2020 в Дубай.
Рефренът и на двете беше идеята, че високотехнологично безвъглеродно бъдеще без ядрената енергетика не може да бъде изградено.
WNE е едно от най-големите събития в индустрията, което е домакин на изложение, конференция и семинари. Тази година в него взеха участие над 700 компании от над 80 държави.
Темата е ролята на ядрената индустрия в създаването на нисковъглеродно общество. Тази роля, според мнението на присъстващите, е решаваща.
„Експерти от ООН, Русия, Франция и други страни са съгласни, че емисиите през целия жизнен цикъл на атомните електроцентрали са на същото ниво като тези на вятърните турбини или дори по-ниски. Мнозина вече разглеждат ядрената енергия като неразделна част от енергийния преход и декарбонизация. Не е нужно да сте гений, за да разберете, че търсенето на ядрена енергия ще продължи да расте “, каза изпълнителният директор на Росатом Алексей Лихачов на панелната сесия.
Това виждат и европейските чиновници. „Отношението към ядрената енергетика в Европа се променя“, каза еврокомисарят по енергетика Кадри Симсън при откриването на WNE.
Според нея той се променя преди всичко поради необходимостта от предприемане на спешни мерки за борба с изменението на климата. Европейският комисар призова за „преосмисляне на отношението към инвестициите“ в ядрената енергетика, за да се удължи експлоатационният живот на работещите атомни електроцентрали.
Фатих Бирол, изпълнителен директор на Международната агенция по енергетика (IEA, МАЕ), изрази същата идея: „В много страни, особено в развитите страни, правителствата трябва да обмислят възможно най-скоро удължаване на живота на действащите атомни електроцентрали. Това сега е единственият и най-евтин начин за получаване на чиста електроенергия в повечето страни.“
Ръководителят на МАЕ обеща през май 2022 г. да представи обемно проучване за приноса на ядрената енергетика за постигане на въглеродна неутралност, като там ще бъде анализирана отделно ролята на малките модулни реактори (SMR).
Голям интерес към малките реактори
ММР като цяло са хит на сезона.
На фона на последните новини за сключването на обвързващи договори и отпускането на средства за редица малки енергийни проекти, един от трите дни на WNE беше посветен на обсъждане на перспективите им.
Само Росатом обаче все още има референтна технология. Проектът на иновативни мини-реактори на щанда на държавната корпорация предизвика очаквания интерес. По-специално щандът беше посетен от министъра на икономиката и финансите на Франция Бруно Льо Мер.
„Има тясно сътрудничество между нашите страни в енергийния сектор, особено в ядрената индустрия“, каза той. – Ние сме две държави с напреднали технологии в тази област и сме ангажирани с нейното развитие. По-конкретно говоря за малки модулни реактори и водород. Като обединим усилията, можем да постигнем по-бърз напредък.“
Перспективни споразумения
С Франция Росатом е сключил най-голям брой споразумения на WNE. Най-важното е за стратегическото сътрудничество с Framatome.
Документът разширява и развива взаимодействието на страните в областта на производството на гориво и автоматизираните системи за управление на технологични процеси (АСУТП), а също така създава основа за съвместна работа в нови области.
„Работейки в тясно сътрудничество с нашия индустриален партньор Росатом, ние увеличаваме приноса си към безопасното и надеждно производство на чиста енергия, генерирана от нашите клиенти в атомните електроцентрали“, коментира Бернар Фонтана, главен изпълнителен директор на Framatome.
Още две споразумения с французите – по бекенда.
ТВЕЛ ще си сътрудничи с Robatel Industries при извеждането от експлоатация на ядрени съоръжения и управлението на отпадъците. Документът говори за съвместно участие в международни проекти и взаимно укрепване на позициите на световния пазар с акцент върху задачите по уплътняване, кондициониране и опаковане на радиоактивни отпадъци.
С групата компании D&S TVEL подписа споразумение за сътрудничество в областта на извеждането от експлоатация и управлението на ядрени материали.
Споразумението на TVEL с чешката Škoda JS също се отнася до сътрудничеството при извеждането от експлоатация и демонтажа на ядрени и радиационно опасни съоръжения.
Предвижда се разработване на подходящи технологии и производство на оборудване за проекти в Западна Европа.
На изток – с руски размах
Грандиозното изложение Expo 2020 в Дубай беше открито през октомври и ще продължи до края на март 2022 г.
На 4 декември в Експо беше Националният ден на Русия. Всички участващи страни имат такива дни, но страната домакин направи комплимент на Русия, като определи дата един ден след честването на Деня на независимостта на ОАЕ.
Руският премиер Михаил Мишустин и министърът на толерантността на ОАЕ Нахаян бин Мубарак Ал Нахаян посетиха руския павилион. Основните теми на нашата експозиция са бъдещето, науката, творческият ум.
„Русия, която се опитва да бъде първа, никога не ходи сама. Каним международната научна общност към нови съвместни изследвания и разработки в най-високотехнологичните области, включително космоса, авиацията, зелената енергия и мирния атом. Вярваме, че технологичното бъдеще е обща кауза “, каза Михаил Мишустин.
Алексей Лихачов говори за значението на ядрените технологии за решаването на основните проблеми, пред които е изправено човечеството на панелната сесия: „Ядрените технологии са нещо повече от генериране на екологично чиста електроенергия.
Те създават иновативни решения на екологични, икономически, социални и други проблеми на настоящето и в същото време са в основата на устойчивото развитие на бъдещите поколения.“
В средата на януари Росатом ще проведе своята ядрена седмица в Експо. На посетителите ще бъде разказано за ядрените и неядрените технологии на държавната корпорация, които подобряват живота – за големи и малки атомни електроцентрали, вятърна енергетика, медицина, съхранение на енергия, композитни материали.
Източник: https://strana-rosatom.ru/2021/12/13/kak-na-mezhdunarodnyh-vstrechah-menyaet/