Според доклад на полската фондация Instrat, ако Полша продължи да използва въглища за производство на електроенергия, сметките за електроенергия на домакинствата от 2030 до 2040 г. ще се увеличават годишно с 50% или около 170 евро.
Ако обаче енергията се получава предимно от вятърни паркове и слънчеви електроцентрали, сметките биха били с 20% по-ниски или между 108 до 168 евро.
Докладът на Instrat предлага сценарий за увеличаване на дела на възобновяемите енергийни източници в енергийния микс до 70% в сравнение с32 %, както е предвидено в настоящата полска енергийна политика до 2040 г. (PEP2040).
70% от ВЕИ дял в енергийния микс до 2030 г. е възможно да се постигне и това е в съответствие с целите на ЕС за климата, се посочва в доклада.
Такова развитие също ще изисква разходи за мрежова инфраструктура и допълнителни системни разходи. В сценария Instrat между 2021 и 2040 г. инвестициите в разпределителните мрежи ще трябва да се увеличат от планираните 38 милиарда евро на 52 милиарда евро, а преносните мрежи ще се нуждаят от допълнителни 2,2 милиарда евро.
Разходите за въвеждане на зелени електроцентрали са по-ниски от тези, необходими за продължаване на експлоатацията на ТЕЦ
Увеличените инвестиции няма да натоварят домакинските бюджети поради по-ниските разходи за производство на зелена енергия. Докато при сценарий за изпълнение на планираната държавна енергийна политика, цените през следващите години ще бъдат в по-голяма степен повлияни от разходите за поддръжка на въглищни и газови централи.
Павел Чизак, съавтор на доклада, казва, че известно увеличение на цената на електроенергията е неизбежно, но не трябва да е огромно.
Домакинствата могат да спестят 108-178 евро годишно в периода 2030-2040 г., ако правителството се вслуша в експертите и направи възможно развитието на възобновяеми енергийни източници, посочи той.
Чизак подчерта, че по-нататъшната зависимост на икономиката от изкопаеми горива ще доведе до покачване на сегашните високи цени. Единственият начин да се избегне това е бързо да се промени структурата на енергийния микс и да се увеличи делът на зелената енергия.
Годишни разходи за електроенергия на домакинство (в PLN; 1 PLN=0,22 EUR)
Нестабилността на зелената енергия не е проблем
Противно на общите опасения, нестабилността на производството на енергия от ВЕИ не представлява заплаха за Националната енергийна система (CSE).
С предлагания от Института енергиен микс няма недостиг и пълно спиране на доставката на енергия от вятър и слънце по всяко време. Освен това тези две форми на ВЕИ могат самостоятелно да покриват цялото енергийно търсене през 47 процента от годината, или повече от 4000 часа годишно.
Електроцентралите, работещи с въглища, биха помогнали за балансирането на енергийната система
Зеленият микс също няма да доведе до увеличаване на вноса на електроенергия. До 2040 г. нейният обем ще намалее наполовина в сравнение с 2020 г.
Според изчисленията на експертите на Instrat само през 44 часа в годината нетният внос временно ще надвишава регистрираните в момента пикове, а максималното натоварване на трансграничните връзки ще остане на сегашното ниво.
Според предложението и сценария на Instrat, въглищните централи помагат за балансиране като при нужда се свързват към енергийната система.
Това също така намалява инвестициите в потенциално нерентабилни нови газови електроцентрали.
Само зелената енергия може да осигури липсващите количества електроенергия и да предотврати прекъсвания в доставките
Внедряването на PEP2040 ще доведе до високи цени на енергията и риск от прекъсване на електрозахранването. Това е ориентировъчно и е взето предвид в правителствените стратегии.
Според сценариите, заложени в PEP2040, съществува потенциален пропуск в енергийния баланс поради извеждане от експлоатация на остарели въглищни централи и стагнация в изпълнението на ВЕИ.
„Всяко забавяне на изграждането на атомната електроцентрала и реализацията на газови проекти ще доведе до недостиг на електроенергия.
Само динамичното развитие на възобновяемите енергийни източници ще запълни тази празнина“, каза Адриана Врона, съавтор на доклада.
Докладът дава и препоръки за коригиране на недостатъците на съществуващите регулации, които да защитят потребителите, да гарантират енергийна сигурност и да противодействат на високите цени на енергията.