Волгодонският клон на АО «АЭМ-технологии» (част от машиностроителното подразделение на държавната корпорация „Росатом“-“Атоменергомаш“) започна заваряване на корпусите и дъната на резервоарите на системата за пасивно заливане на активната зона (СПЗАЗ) за енергоблок № 1 на АЕЦ „Аккую“ ( Турция).
Специалистите сглобиха и завариха пръстените от неръждаема стомана с дебелина 60 мм.
Вътре във всеки резервоар бяха монтирани палуби, които представляват сглобяема заварена конструкция от кръгли прътове с диаметър 4 метра и маса 495 кг. Платформите са предназначени за безопасно движение на обслужващия персонал в резервоарите.
Последният етап от сглобяването на корпусите е заваряването на двете дъна с корпуса.
Предназначение на СПЗАЗ
СПЗАЗ принадлежи към втората степен на пасивните системи за безопасност на АЕЦ.
Системата включва 8 хидравлични резервоара с обем по 120 кубически метра.
По време на работа на енергоблока, воден разтвор на борна киселина, загрята до 60 градуса по Целзий, се съхранява в резервоарите.
Когато налягането в първи контур падне под определено ниво, течността автоматично се подава в реактора и се охлажда активната зона.
Технически параметри
Теглото на резервоара за СПЗАЗ е 77 тона, височината е 10,5 метра, а диаметърът е 4,24 метра.
„Атоммаш“ ще произвежда хидравличните резервоари за СПЗАЗ на 1 -ви и 3 -ти блок на строящата се АЕЦ „Аккую“.
За справка
АЕЦ „Аккую“ в Турция е първият в света проект в ядрената индустрия, реализиран съгласно модела BOO («build-own-operate» – «строй-владей-експлоатирай»).
Проектът включва четири енергоблока по 1200MW с руски реактори тип ВВЭР от поколение „3+“ с повишена безопасност и подобрени технико -икономически характеристики.
Източник: http://www.energyland.info/news-show-tek-atom-217727




