ЕЛЕКТРОПРОИЗВОДСТВО – on line

АЕЦ Козлодуй - данни за електропроизводството

Генерация и товар на ЕЕС в реално време


ИБРАЭ коментира статия в списание Science за атомната електроцентрала в Чернобил

14.05.2021

От няколко дни жадните за сензации СМИ се опитват да правят внушения за нещатна ситуация в авариралия преди много години енергоблок на Чернобилската АЕЦ.

Институтът по проблемите на безопасното развитие на ядрената енергетика към Руската академия на науките (РАН) публикува справка към статията в списание Science.

Както свежото, така и отработеното ядрено гориво се характеризират с наличие на реакции на делене с образуване на неутрони. Винаги е било известно, че във всяко хранилище за ядрено гориво има неутронни потоци поради спонтанно ядрено делене.

Авторите на статията отбелязват, че в момента на някои места от горивните образувания (маси) под Чернобилския реактор се наблюдава доста бавно нарастване на интензивността на реакциите на делене. Това е възможно поради следните основни причини:

1) Постепенно, с течение на времето, геометрията и общото физическо състояние на горивните образувания се променят. Самите горивни образувания са нехомогенни по своя състав и плътност, на места плътността им е по-висока, поради което е възможно увеличаване на неутронния поток;

2) Интензивността на реакциите на делене на неутрони зависи от присъствието на забавител. В този случай това е вода, която може да идва от дъждовни или подземни потоци. Водата забавя неутроните, което увеличава интензивността на реакциите на делене в горивните маси.

Също така, под въздействието на йонизиращо лъчение и в случай на изсушаване на горивото, то променя своята структура, което също може да повлияе на интензивността на ядреното делене в него, но тези процеси, очевидно, не са проучени достатъчно задълбочено, което се говори в статията.

Подобни ситуации са наблюдавани периодично по-рано в местата за съхранение на гориво, когато поради проникването на вода в контейнерите с ОЯГ се наблюдава и леко увеличение на броя на ядрените деления.

За съжаление статията не разкрива конкретни числени резултати от измервания (например плътността на неутронния поток), които могат да се използват за извеждане на каквито и да било заключения относно степента на интензивност на протичащите процеси.

Въз основа на статията може да се заключи, че могат да минат още много години преди теоретичното развитие на ситуацията да стигне до състояние, изискващо намеса.

Статията се опитва да насочи вниманието към изследователската работа, която се извършва в Чернобилската АЕЦ, както и към наблюдаваните явления, които са известни отдавна.

Източник: http://ibrae.ac.ru/newstext/1226/

Tags: ,

Comments are closed.

Тема на седмицата

МААЕ и нейната дейност. Въпроси и отговори.

  Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) е изправена пред финансова криза. Говорейки пред репортери във Виена, генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси призна,...

Още »

Новите реактори ще имат ли достатъчно обогатен уран? Въпроси и отговори.

СЪПРИЧАСТНОСТ към децата – аутисти

Търсене

БЪЛГАРСКАТА АТОМНА ЕНЕРГЕТИКА – НАЦИОНАЛНА, РЕГИОНАЛНА И СВЕТОВНА ЕНЕРГИЙНА СИГУРНОСТ-2023 ще се проведе от 7 до 9 юни