Представители на руски и чуждестранни АЕЦ взеха участие в ревизията на главния циркулационен помпен агрегат ГЦНА -1753 с водно смазване на лагерите и електродвигателя, която работи първите хиляда часа на изпитателния стенд на АД ЦКБМ (част от машиностроителния дивизион на Росатом – Атоменергомаш).
Моделът ГЦНА-1753, разработен в Централното конструкторско бюро по машиностроене, няма аналози в света: в конструкцията на помпата изобщо няма маслена система, което значително увеличава пожарната безопасност на реакторната установка.
След успешни тестове на прототипа на ГЦНА-1753, проведени през 2014 г., ЦКБМ подписа договори за доставка на няколко енергийни блока в строеж в руски и чуждестранни АЕЦ наведнъж и агрегатът беше пуснат в серийно производство.
Първи ще бъдат комплектовани реакторните отделения на първи и втори енергоблок от втория етап на Курската атомна електроцентрала.
Ресурсните изпитания на серийния ГЦНА-1753 се извършват на производствената площадка на „ЦКБМ 2” в град Соснов Бор.
На пълномащабен стенд, имитиращ условията на работа на реакторната установка, агрегатът трябва да отработи 5000 часа при условия, които напълно съответстват на реалните условия на работа в атомна електроцентрала, изпомпвайки топлоносител при температури до +300 оC и налягане до 200 атмосфери.
„Първите хиляда часа са един от основните етапи в тестовия график. Устройството се демонтира от стенда, извършва се цялостна ревизия, за да се потвърди, че всички възли са в добро състояние.
С помощта на архива от данни на системата за компютърна диагностика инженерите могат да разберат в какви режими и при какви параметри е работил ГЦНА. След ревизия и монтаж, помпата отново се инсталира на тестовия стенд, за да продължат изпитанията“, обясни Александър Пархоменко, директор на филиала „ЦКБМ 2”.
В работата на комисията за извършване на ревизията участваха представители на предприятията от машиностроителното подразделение на Атоменергомаш АД, представители на АО ИК «АСЭ», АО «Концерн Росэнергоатом», ООО «Русэлпром-ЛЭЗ» и АО АККУЮ НУКЛЕАР. Също така, като наблюдатели в ЦКБМ, присъстваха специалисти от АО «РАОС Проект» JSC „RAOS Project“ и Fennovoima Oy.
Източник: http://www.energyland.info/news-show-tek-atom-211977