ЕЛЕКТРОПРОИЗВОДСТВО – on line

АЕЦ Козлодуй - данни за електропроизводството

Генерация и товар на ЕЕС в реално време


Защо поляците се жалват от качеството на въздуха през зимата?

20.02.2021

Полша продължава да използва въглища за отопление на домовете, което води до силното замърсяване в региона.

 

 

В студените дни очертанията на най-големия регион на Европа за замърсяване на въздуха са ясно видими. В десет часа вечерта на 18 януари дим обгърна почти цялата страна и започна да се разсейва чак на сто километра разстояние от границите.

Въздухът, който диша средният поляк, може да не е най-мръсният в Европа. Според Европейската агенция за околната среда в балканските страни като Сърбия ситуацията със степента на загуба на потенциални години живот на човека е още по-лоша. Полските емисии обаче обхващат голяма площ. От 100-те европейски града с най-високи нива на замърсяване на въздуха, 29 са полски.

 

Смогът в Полша произтича от използването на въглища – често евтин, много мръсен вид – за отопление на жилища, а не на по-чистия природен газ, намиращ се в съседните страни. 80% от емисиите на фини прахови частици (PM2.5), които лесно навлизат в белите дробове, идват от изгаряне на въглища. През лятото нивата на PM2.5 в Полша са само малко над средното за ЕС. Но когато поляците започнат да се отопляват през зимата, тази цифра може да се утрои.
Б.Р. – PM2.5 се отнася до атмосферни частици (PM), които имат диаметър по-малък от 2,5 микрометра, което е около 3% от диаметъра на човешки косъм.

Положението е твърде сериозно

Въглищата са тясно преплетени с историята на Полша. По времето на комунизма това беше едновременно основното гориво, използвано за модернизиране на икономиката на страната, и основният износен продукт.
Впоследствие синдикатът на миньорите блокира опитите за съкращаване на работни места в мините. През 2007-15 г. държавата е похарчила 14,8 милиарда евро (18 милиарда долара) за подкрепа на раздутата индустрия. И през 2015 г. Партията на правото и справедливостта спечели изборите с манифест в подкрепа на въглищата. Полша е единствената държава в Европа, която използва повече енергия от въглища за отопление днес, отколкото през 1990 година.

Решението е трудно и тежко

Наскоро управляващата партия трябваше да смекчи подкрепата си за въглищната индустрия. Европейският съюз отпусна 2 милиарда евро, за да помогне на Полша да се декарбонизира, докато рязкото покачване на цените на въглеродните емисии направи електроенергията от въглища неконкурентоспособна. Европейският съд също установи, че Полша е в нарушение на директивите на ЕС за околната среда. Половината от поляците вярват, че замърсяването на въздуха е сериозен проблем.

През септември Полша постигна споразумение със синдикатите да затвори своите въглищни мини до 2049 г. Държавата също така субсидира подмяната на отоплителните уреди на въглища.
Град Краков забрани изгарянето на въглища и дърва за огрев, след което качеството на въздуха се подобри значително в сравнение със съседните региони.
И все пак ще са необходими повече усилия, за да спре Полша да се откроява от картите на замърсяването в студените дни.

Статистиката

Неправителствената организация Global Energy Monitor, водещата база данни за електроцентралите на въглища и енергийни проекти, работещи с въглища в света (Global Coal Plant Tracker), в началото на февруари пусна отчет за развитието на сектора през 2020 г.

Източник: https://elektrovesti.net/74564_smog-i-otoplenie-v-gorodakh-pochemu-polyaki-zhaluyutsya-na-kachestvo-vozdukha-zimoy?preview=1

Tags: , , ,

Comments are closed.

Психологически основи на безопасността в ядрената индустрия (обобщение)

Този цикъл от статии не е посветен на отделни технически проблеми, нито на конкретни организационни дефекти. Неговата основна цел е да опише ясно, последователно...

Още »

СЪПРИЧАСТНОСТ към децата – аутисти

Последни коментари

Търсене