Вече ви дадох кратък анонс към събитието (http://atominfo.bg/?p=81025 ), което министър Петкова специално оповести в четвъртък пред Народното събрание.
Сега ви предлагам официалното прессъобщение.
Руската държавна корпорация „Росатом“ постигна споразумение за сътрудничество с Framatome SAS (Франция) и GE Steam Power в рамките на процедурата за избор на стратегически инвеститор за проекта АЕЦ „Белене“ в България.
Меморандумите бяха подписани от Кирил Комаров, първи заместник генерален директор и директор на Блока за развитие и международен бизнес на „Росатом“, Фредерик Лельовр, старши изпълнителен вицепрезидент по регионалните продажби на Framatome SAS и Микаел Керуле, президент на General Electric Steam Power.
В съответствие със споразуменията, компаниите ще обединят усилията си за участие в процедурата за избор на стратегически инвеститор за изграждането на АЕЦ „Белене“.
В рамките на постигнатите споразумения, при условие че руската държавна корпорация „Росатом“ бъде избрана за стратегически инвеститор в проекта въз основа на резултатите от конкурса, General Electric ще се счита за партньор с турбогенераторната инсталация, базирана на технологията Arabelle и оборудването на машинна зала.
Framatome SAS – за партньор с оборудването за Автоматизираните системи за управление на технологичните процеси (АСУ ТП) за българската атомна електроцентрала.
„Подписаните меморандуми свидетелстват за постоянно високото ниво на доверие между нашите компании. Уверени сме, че международното сътрудничество на лидерите в ядрената индустрия ще помогне за създаване на оптимални финансови и технически условия за реализирането на проекта АЕЦ „Белене“, каза Кирил Комаров.
По-рано „Росатом“, Framatome SAS и General Electric влязоха в краткия списък от пет кандидата за осъществяването на проекта АЕЦ „Белене“, заедно с Китайската национална ядрена корпорация (China National Nuclear Corporation – CNNC) и Корейската хидро и ядрена корпорация (Korea Hydro & Nuclear Power Corporation – KHNP).
„Росатом“ вече успешно си сътрудничи с Framatome SAS и General Electric по международни проекти като АЕЦ „Пакш“-2 в Унгария и АЕЦ „Ханхикиви“-1 във Финландия.
С компанията General Electric сътрудничеството се осъществява в рамките на проектите АЕЦ „Аккую“ в Турция и АЕЦ „Дабаа“ в Египет, в които съвместно предприятие на GE и „Росатом“ е доставчик на оборудването за турбинния остров.
В този консорциум е концентриран каймакът на ядреното машиностроене и технологии по света. Ако той спечели конкурса и бъде обявен за генерален проектант и изпълнител на проекта за АЕЦ „Белене“, България в политически план ще удари поне три заека: 1. Съхраняване на доброто сътрудничество с Русия в ядрената енергетика;
2. Използване на най-доброто, което е налично в ЕС и демонстриране на вярност към Европа;
3. Технологията Arabele на GE за момента е най-модерната за изграждане на турбинния остров, което е добър повод за реверанс към САЩ.
И още нещо, много важно, диверсификацията на ядреното гориво вече е задължителен елемент в ядреногоривния цикъл на АЕЦ в ЕС. Така че, съгласието на „Росатом“ да отвори част от базата данни свързана с този въпрос за реакторите на АЕЦ „Белене“ е от съществено значение и пряко кореспондира с внедряването на руско ядрено гориво (съвместно с горивото на Westinghouse) в европейските и американски централи, което е на ход.