Port Oostende (Белгия), в сътрудничество с компаниите DEME Concessions и PMV, стартира проекта HYPORT Oostende, който ще произвежда зелен водород, използвайки електроенергия от белгийските офшорни вятърни електроцентрали.
Според разработчиците до края на 2020 г. край бреговете на Белгия ще работят 399 вятърни турбини с обща инсталирана мощност 2,26 GW.
Новият план за развитие на морската акватория оставя място за още няколко стотин ветрогенератори с обща мощност от около 1,75 GW.
В резултат на това мощността на офшорната вятърна енергетика в Белгия ще бъде приблизително 4 GW, което може да осигури електроенергия на половината от белгийските домакинства.
Независимо от това, пиковете на производството на вятърна енергия рядко съвпадат с пиковете на потребителското търсене, което означава, че „излишната“ електроенергия може да се използва, включително за производството на водород.
На първия етап ще бъде изградена демонстрационна инсталация с „иновативен електролизер“ с мощност 50 MW.
Пълноценното търговско производство на водород трябва да започне през 2025 година. Мощността му ще бъде 300 MW, които ще може да произвеждат 50 хиляди тона зелен водород годишно.
Водородът ще се използва за производство на електричество, топлина, като транспортно гориво и суровина за промишлени цели.
За справка
Около 70 милиона тона водород се произвеждат годишно в света, които се използват предимно при рафиниране на нефт, производство на торове и много други сектори, където H2 е част от продукта.
Според Международната агенция по енергетика около 99% от този водород идва от преработването на изкопаеми горива, като се отделят 830 милиона тона CO2 всяка година – повече от емисиите на Великобритания, Франция и Белгия взети заедно.
Основният процес за производство на водород – паровата конверсия на метана, е съпроводен с изхвърляне в атмосферата от 9 до 12 тона CO2 за всеки тон H2.
Подробности на: https://elektrovesti.net/69372_v-belgii-budet-proizvoditsya-zelenyy-vodorod-iz-ofshornoy-vetrovoy-energii