До края на 2019 г. (към 25 декември) НВАЕЦ е генерирала около 20,8 милиарда kWh електроенергия, което представлява около 10% от общото производство на всички атомни електроцентрали в Русия.
Според експерти до края на тази година общото производство на НВАЕЦ ще възлеза на 21 милиарда 447 милиона kWh, което е с 8% по-високо от плана.
Днес атомната централа осигурява около 92% от електроенергията в региона и до 90% от нуждите от топлинна енергия за град Нововоронеж.
Тя доставя енергия за над 20 големи предприятия и 2,3 милиона жители на Централния Черноземен регион.
Още много подробности на: http://www.energyland.info/news-show-tek-atom-195084
В същия източник пише, че Ростовската АЕЦ ще произведе над 34 милиарда kWh електроенергия, или 16% от общото производство на АЕЦ в Русия.
И тук следва въпрос. В АЕЦ Козлодуй има два блока с по 1080мегавата всеки, до края на годината ще произведе около 16,5 милиарда kWh, в Ростовската АЕЦ се експлоатират 4 блока по 1000мегавата. Нека разделим тези 34 милиарда на 2, за да видим два блока колко произвеждат и излиза 17 милиарда за два блока, а тук в Козлодуй 16,5.
Има ли някаква модернизация на Ростовската АЕЦ, евентуално 104% и т.н.? Колко време им е ПГР на всеки блок и т.н.?
Прелюбопитно ми е.
Според страницата на АО Концерн Росэнергоатом, КИУМ на Ростовската АЕЦ в момента е 77%. Това още повече ме озадачава.
Уважаемый Росен, начну с конца. На главной странице сайта Росэнергоатома указана „легенда“ к обозначениям информации по блокам. КИУМ АЭС показывается за сутки. С 03:58 02.12.2019 года 3-й блок находится на ППР. ППР капитальный с полной выгрузкой топлива из активной зоны, длительностью 75 суток. КИУМ АЭС меньше 100% из-за того, что в работе 3 блока из 4-х.
По мощности. Третий и четвёртый блоки пускали на 100%, так решил ОКБ „ГИДРОПРЕСС“ да и у нашего регулятора, Ростехнадзора, были претензии к пуску на 104%. „Старые“ блоки перешли на 104% и межперегрузочный интервал в 18 месяцев. Четвёртый блок ещё не успел окончательно перейти на 104%.
На всички въпроси не мога да отговоря сега, но за КИИМ (КИУМ) знам от едно време следното.
КИИМ е интегрална величина, която показва ефективността на работата на всяка електрогенерираща система.
Най-просто – това е съотношението в % между електроенергията, която може да се произведе при номинална мощност за определения период от време към реалното производство за същия период (обикновено 1 календарна година).
Ако периодът обхваща само времето, когато някой от блоковете е бил спрян тогава КИИМ ще бъде много по-нисък. Например за времето на ПГР на накой от блоковете в Козлодуй ще бъде около 50%.
В САЩ има централи (блокове) с КИИМ над 100% защото там спиранията за презарядка и ППР са на 18 месеца.
Все още специалистите спорят 104% номинална мощност ли е? Всеки дърпа чергата към себе си!
Мисълта ми е, че след като един енергиен блок е с ВВЕР1000 – В320, то всяка мощност над 1000МВ(е), е надпроектна. Затова и питах по-горе. Преди малко открих, че 3 и 4 блокове на Ростовската АЕЦ са с 1070МВ(е). И то от самото начало на експлоатацията им.
Китайците от същия „чайник“ (ВВЕР1000) вадят като краен резултат почти 1200 и го наричат „проектна мощност“. Същата концепция се коментира и за Белене. Реакторите да осигуряват такова производство на топлина, че крайният резултат да е 1200 MWе.
Руснаците към момента не могат да компоноват и обосноват такива характеристики на собственото си желязо и по тази причина ползват „чайник“ модел 1200. Който, ако бъде подарен на китайците, току виж успял да натовари на максимум една Арабела. (https://www.ge.com/power/steam/steam-turbines/nuclear-arabelle)