В електроцентралата „Козенице“ беше пуснат в експлоатация нов енергоблок с мощност над 1000 MW.
Енергийният блок B11 (това е краткото му име) е един от най-големите в света, мощността му надхвърля 1000 MW.
Новият обект ще осигури с електроенергия всяко десето домакинство в Полша, съобщава Полското радио.
Полският премиер Mateusz Moravetsky подчерта, че новото съоръжение отговаря на екологичните изисквания:
„За околната среда това е добра инвестиция. Въглищата се добиват от близката мина Bogdanka, което означава относително ниски транспортни разходи. Това показва, че се грижим за околната среда и емисиите на въглероден двуокис да са възможно най-ниски. “
За справка
Изграждането на нова мощност започва през 2012 година. Цената на инвестицията възлиза на почти 6,5 милиарда злоти (1,5 милиарда евро).





