ЕЛЕКТРОПРОИЗВОДСТВО – on line

АЕЦ Козлодуй - данни за електропроизводството

Генерация и товар на ЕЕС в реално време


Министър Симеон Дянков за преговорите по проекта “Белене” в предаването “Денят започва” по БНТ1

22.03.2012

 Предлагам ви фрагмент от интервюто на Министър Симеон Дянков за предаването „Денят започва“ на БНТ/22.03.2012 година. Запис и дешифриране AtomInfo.Bg.

Водеща: За Белене ми се ще да кажем няколко думи. В петък, когато ни гостуваше тук, в това студио, премиерът Бойко Борисов каза, че преди месец ви е изпратил заедно с министър Трайчо Трайков да “кажете на руснаците, че няма да строим Белене”. Цитирам дословно думите му от миналия петък. Аз си спомням, че след тази визита ми бяхте гост тук, в това студио, и ви питах за Белене и вие ми казахте, че няма новини. Защо не ми казахте истината?

Министър С. Дянков: Някои неща се развиват във времето и е добре, особено като имаш преговори да преговаряш докато има цялостно, пълно решение и тогава да го съобщаваш. Така, особено във финансите това е така. Ще стане след малко дума и за еврооблигации и ще кажа и там донякъде каква ни е стратегията. Но случая е такъв: от около четири месеца разговарям – поне от октомври месец разговаряме с премиера, с Трайчо Трайков, с голяма част от кабинета, икономическия, по тази тема, че по една или друга причина проектът “Белене” на мен поне никога не ми се е струвал нито икономически обоснован, нито финансово обоснован. Това е моята тема, казвал съм я от самото начало. И един проект като не е финансово обоснован, като не знаеш колко ще платиш и за какво ще го платиш, на каква цена, е по-добре той да не се прави. Винаги това ми е било мнението. В последната година излязоха и вече други утежняващи факти, като например Фукушима. И все повече ни се струва, че този проект не трябва да се строи. Посещението ни в Москва преди около месец с министър Трайков (аз имах няколко срещи всъшност – с четири министъра там се срещнах) общо взето беше да им кажем точно това и е факт това, което премиера е казал преди няколко дни.

Водеща: Как да кажа… Нещо като официално предупреждение, че нашето решение ще е “Не на Белене”?

Министър Дянков: Понеже сме партньори с руската страна – и с правителството, и с компаниите, които участват в проекта “Белене”, беше коректно (и го направихме от коректност) да се отиде и да се каже “В най-скоро време ние официално ще обявим, че този проект във Белене по този начин няма да се строи”. Така че, това по-скоро беше официално дотолкова, доколкото беше среща между министри, но неофициално просто изхождахме от тази гледна точка, че просто им казахме “В най-скоро време предстои такова решение” и затова не исках да го обявявам тука, за да не стане тази тема “кога точно ще стане това”.

Водеща: Ами ето, че днес вече е тема.

Министър Дянков: Щом премиера го е казал, виждате и аз го потвърждавам.

Водеща: Да, въпрос на време е да кажем “Не”, но виждате от вчерашните изявления на Сергей Кириенко (това е шефа на Росатом) руснаците губят търпение и казват “Кажете ни “Не”, за да си вършим ние нашата работа”. Кажете ни решението.

Министър Дянков: Преди месец аз, министър Трайков, хора от моя екип бяхме в Москва, срещнахме се с министър Шматко, срещнахме се с главния директор на Атомекспортстрой, срещнахме се с хора от Росатом, с финансовия министър, с няколко други министри и ясно им казахме, че това предстои. Така че, господин Кириенко не съм чел точно какво е казал, но определено е информиран за това ни предстоящо решение. Защо се информира за напред? Защото ние искаме да останем партньори. Не в Белене, но няма… Така се прави и в бизнеса, така мисля, че е коректно да се прави и в политиката. Казваш “Стигнали сме до това решение, просто и вие да го знаете предварително”. Както, между другото, им казахме и за Бургас-Александруполис, преди окончателно да се отеглим. И имаше точно същия шум, между другото, тогава в руската преса – кой какво казал. Спомняте си, че няколко пъти ме пращаха уж, че съм в Москва да преговарям с тях. Тогава въобще не бях ходил в Москва. Но ние се отеглихме. Вървим по същия път и тук.

Водеща: И въпросът, който остава след всичко това, което току що казахте… Какво ще го правим този реактор, който, както каза премиера, на 2/3 сме си го платили?

Министър Дянков: Действително сме си го платили на 2/3 – отчасти ние, отчасти предишното правителство. Две възможности има. Тук вече е въпрос наистина на договорености с руската страна и затова е добре да се стигне до крайното решение и от юридическа гледна точка преди много да се шуми по него. Има две възможности: едната възможност е ако не можем да постигнем с тях някаква договореност, ние да си го купим и вече от там нататък какво си правим с него – или го препродаваме е единия вариант, другия вариант е просто го префасонираме условно казано, правим хибриден проект като седми реактор в Козлодуй. Това е възможно от финансова гледна точка и юридически е възможно, вече технически трябва експертите да ни кажат по какъв начин това може да стане. Но това са двете възможности или по някакъв начин с руска помощ, защото те знаят пазара, го препродаваме някъде на друго място и почваме отначало седми реактор в Козлодуй, или ако можем, го правим като хибрид, като седми реактор тук.

Водеща: Последен въпрос за “Белене”. Това, че се отказваме от този проект означава ли че ще търпим някакви неустойки по дотук подписаните споразумения с Москва?

Министър Дянков: Точно заради тези теми ние искахме да имаме първо тези предварителни разговори, за да ги предупредим, за да започнат и те да се подготвят. Ние се подготвяме от дълго време, разбира се, за различните сценарии. Както за Бургас-Александуполис. Макар, че двата проекта са доста различни, но всъщност имат и доста общи неща. Просто за минута ще си позволя да направя сравнението: и двата всъщност нямат договор, и двата са почнали с междуправителствени споразумения – срещнали се правителствата и са казали “Ние искаме. Вярваме в светлото бъдеще и искаме да направим този проект”, но договор явно няма – нито по единия, нито по другия. Изхарчили са се доста пари и по единия, особено по “Белене”, по другия по-малко, но пак става въпрос за 10-15 милиона евро са се изхарчили по Бургас-Александуполис. Като почнеш да гледаш всъщност договорите, както моя екип направи за Бургас-Александуполис… Работихме над една година, но така юридически сме го изпипали, че аз съм убеден, там никакви неустойки няма да се плащат. И, между другото, досега такива не са ни предявени. По Белене също съм убеден, че с добра юридическа работа България няма да плаща неустойки. Или ако руската страна почне да ни съди ние имаме достатъчно възможности и достатъчни претенции, които ние можем да предявим, да ги съдим. Това ще протече 10-15 години поне ще се точат тези съдебни процеси и накрая съм убеден, че нетно българската страна няма да е ощетена. В смисъл те ако ни осъдят за нещо, ние ще ги осъдим за нещо друго. Затова не се притесняваме от тази тема.

Водеща: Добре. Благодаря ви за яснотата по тази тема. 

Tags: ,

3 Responses to Министър Симеон Дянков за преговорите по проекта “Белене” в предаването “Денят започва” по БНТ1

  1. Росен on 22.03.2012 at 13:35

    Всеки ден нови и нови писания и разнобой по темата. Да хванат да подпишат един окончателен договор с руснаците и да се приключва.
    Все си мисля, че ако започнат строителството на 7 блок в Козлодуй, то „братята китайци“ ще го построят за 2-3 години ;) А и друго, държавата казва, че нейният т.е. държавният (макар и независим, може би защото нищо не зависи от него) регулатор трябва да издаде наново разрешителни. Ами да променят нормативната уредба тогава, изисквания и прочие. И няма да се чака 5 години, а 2-3. Ние може да сме прост народ, но не ядем доматите с колците. Ако толкова им е мило и драго за ядрената енергетика досега да са се задействали, а не само да говорят празни приказки.

  2. Герго on 28.03.2012 at 16:47

    Четейки последните 6 реда от изказванията на Дянков се замислям- ако наистина можем да ги съдим и да спечелим от това, защо не го правим?
    Не е ли логично, ако имаме полза от такива съдебни дела, да ги внесем? Струва ми се, че пак приказват неща без покритие.

  3. Светослав on 21.04.2012 at 17:19

    Ние българските граждани трябва да съдим правителството за умишлен саботаж на проекта и причиняване на щети в големи размери на държавата и нейните граждани.

Тема на седмицата

МААЕ и нейната дейност. Въпроси и отговори.

  Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) е изправена пред финансова криза. Говорейки пред репортери във Виена, генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси призна,...

Още »

Новите реактори ще имат ли достатъчно обогатен уран? Въпроси и отговори.

СЪПРИЧАСТНОСТ към децата – аутисти

Търсене

БЪЛГАРСКАТА АТОМНА ЕНЕРГЕТИКА – НАЦИОНАЛНА, РЕГИОНАЛНА И СВЕТОВНА ЕНЕРГИЙНА СИГУРНОСТ-2023 ще се проведе от 7 до 9 юни