ЕЛЕКТРОПРОИЗВОДСТВО – on line

АЕЦ Козлодуй - данни за електропроизводството

Генерация и товар на ЕЕС в реално време


В Швеция 99% от всичките отпадъци се преработват – доставят се и от чужбина за преработка

22.09.2016

Благодарение на сортирането на боклука от гражданите на страната и на умните системи за преработване, 99% от отпадъците, генерирани в Швеция, вторично се преработват или се превръщат в топлинна или електрическа енергия.

 

На сметищата попадат само 1% от отпадъците. Но и този процент дразни шведите – към 2020 година те имат намерение да постигнат 100% преработка на отпадъците.

Вече наричат Швеция “екологичен лидер” сред промишлено развитите държави заради електрифицирания транспорт и плановете и да стане на 100% свободна от използването на “мръсни” горива до 2050 година. Страната не иска да спре дотук.

Процесът, наречен “отпадъци за енергия” или WTE, се превръща в устойчив източник на електроенергия за цялата страна, пише Inhabitat.

Ежегодно в Швеция се произвеждат 4,4 милиона тона отпадъци. От тях 2,2 милиона тона се превръщат в енергия благодарение на WTE. Боклукът, който е сортиран за WTE, се изгаря и се получава пара, която върти турбините и произвежда електроенергия.

Другите 2,2 милиона тона отиват на вторична преработка.

Страната дори внася ежегодно 800 хиляди тона боклук от съседните държави за своите 32 завода за утилизация и преработка на отпадъци, за да не се налага да спират принудително.

Тази практика е станала възможна благодарение на това, че жителите на Швеция са се научили да сортират отпадъците си.  Така се достига и до впечатляващата статистика – преработване на 99% от генерираните в страната отпадъци.

За сравнение, в САЩ се преработва само 45% от боклука, а 55% се депонират. В останалите държави тези показатели са още по-ниски.

Източник: https://hightech.fm/2016/08/30/Sweden_garbage

Tags: ,

Comments are closed.

Тема на седмицата

МААЕ и нейната дейност. Въпроси и отговори.

  Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) е изправена пред финансова криза. Говорейки пред репортери във Виена, генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси призна,...

Още »

Новите реактори ще имат ли достатъчно обогатен уран? Въпроси и отговори.

СЪПРИЧАСТНОСТ към децата – аутисти

Търсене

БЪЛГАРСКАТА АТОМНА ЕНЕРГЕТИКА – НАЦИОНАЛНА, РЕГИОНАЛНА И СВЕТОВНА ЕНЕРГИЙНА СИГУРНОСТ-2023 ще се проведе от 7 до 9 юни