АЕЦ – малко история
Една от най-големите ядрени аварии в Германия е станала само 10 дни след чернобилската катастрофа. Инцидентът в централата THTR-300 е довел до замърсяване на територия с площ 4 km2, като е нанесъл преки щети за 267 милиона долара.
Но основният ефект от него е пълната промяна на енергийната стратегия на страната.
Издраждането на нови АЕЦ е било прекратено, включително и блокове със степен на готовност 85%.
И вече 30 години мирният атом в Германия последователно се извежда от енергийната арена.
АЕЦ след обединението
Към момента на обединението през 1989 година във ФРГ са работили 18 АЕЦ. Болшинството от централите са били с малка мощност и вече са закрити.
Всички без изключение източногермански централи са прекратили експлоатацията си в ускорен порядък. Включително и единствената немска АЕЦ с 6 енергоблока в Грайфсвалд.
След аварията на Фукушима този процес беше ускорен. Сега арсеналът на ядрените генерации в Германия е представен от 8 енергоблока. Участието им в енергийния баланс на страната е около 15%.
Зелената енергия
Колосалните инвестиции и преференции в «зелената» енергетика на Германия доведоха до увеличаване на нейния дял до 20% от генерациите, като хидроресурсите осигуряват 5% от нея.
Въглища, газ и нефт = екология?
Топлинната (въглищна, газова, нефтна) генерация в Германия заема водещи позиции – повече от 55%. Нейната замяна е практически невъзможна. За намаляването на ядреното участие в баланса на немската енергийна система от 150 до 100 TWh/годишно бяха необходими 30-годишни усилия, като това едва започна да се забелязва през 2005 година.
Алтернативата – Северен поток-2
Постепенното отказване от изгарянето на въглища за електропроизводството доведе до увеличаване консумацията на природен газ. Затова се изгражда и Nord Stream-2, въпреки всички санкции и опасения.