На форума в Давос ръководителят на Международната Енергийна Агенция (IEA) направи прогноза за развитието на ядрената и алтернативната енергетика.
Ръководителят на IEA Фатих Бирол на форума в Давос в секцията “Трансформиране на енергетиката” направи прогноза за намаляване на зависимостта на Китай от изкопаемите източници на енергия и за стремително развитие на алтернативната и ядрената енергетика в страната.
“Ако искаме да постигнем показателите за енергийна ефективност и използване на ВЕИ, които се обсъждаха на Конференцията по климата в Париж през ноември 2015 година, то в крайна сметка 40% от енергията в света към 2040-2050 година ще трябва да се произвежда по технологии с нулеви емисии, включително и от ядрената енергетика. Сега в света се строят 72 АЕЦ, но 40% от тях са в Китай. Скоро Китай ще се превърне в износител на ядрени технологии, конкуриращ се с Япония, Франция и други държави, защото разходите на китайците намаляват. Колкото повече централи те изграждат, толкова по-малки са разходите за изграждането им”, заяви Фатих Бирол.
Съгласно последните обобщени данни на МААЕ, през 2014 година делът на ядрената енергетика във вътрешното електропроизводство на Китай е 2,4%, а броят на действащите енергоблокове – 29. В Русия тези показатели са 18,6% и 34 броя – съответно.
На този фон по общата мощност на ядрените генерации Китай се намира на 5-то място в света (24,1GW), а Русия на 4-то (24,7 GW). Същевременно на сайта на “Росатом” в раздела за строящи се централи се виждат само 8 проекта.
Най-много ядрени енергоблокове има в САЩ – 100 със сумарна мощност 99,2 GW, но делът им в електропроизводството на страната е само 19,5%. Най-голям е този дял във Франция – 76,9%, а броят на ядрените енергоблокове – 58 (63,1 GW). В Япония има 48 енергоблока (42,4 GW), aв Южна Корея те са 23 с дял в електропроизводството 30,4%.
Сега в света действат 439 енергоблока, които имат дял в производството на електроенергия – 10,9%.
Подробности на: http://izvestia.ru/news/602148